Vstupný portál na kaštieli je už obnovený

Vstupný portál na kaštieli je už obnovený

Rozvoj a výstavba     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MÚ a projektov mesta    
Takmer päť mesiacov trvalo reštaurovanie portálu vstupnej brány seredského kaštieľa. Oprava stála spolu 28-tisíc eur a vďaka nej dostal portál svoju pôvodnú neskororenesančnú tvár.
 
Reštaurátori postupovali podľa návrhu na reštaurovanie – dokumentácie schválenej pamiatkovým úradom. Ich súčasťou bol aj komplexný reštaurátorský výskum. Skorodovaný oceľový preklad nad bránou nahradili novým masívnejším a dielec po dielci demontovali staré kamenné články. 14 masívnych kameňov poputovalo do ateliéru, kde ich špeciálnymi postupmi reštaurovali, časť nanovo vymodelovali a vo finále ich osadili späť na svoje pôvodné miesta.
 
Zaujímavosťou počas prác bolo napríklad odhalenie pôvodnej roviny terénu, po ktorom sa kedysi vchádzalo do Šintavského hradu. Je približne 60 centimetrov pod súčasným terénom. Výskum odhalil aj kamenné odrazníky, ktoré kedysi slúžili ako bezpečnostný prvok, aby kolesá vozov nepoškodzovali portál vstupnej brány.
 
Na obnovenom portáli si môžete všimnúť aj zachované ryhy na pravom boku portálu. Podľa slov pamiatkarov vznikli ešte v stredoveku, keď si rytieri pri vstupe do hradu na znak priateľstva otupili čepele mečov. Na čele obnoveného portálu sú dnes viditeľné aj dve diery, cez ktoré sa vyťahovali laná padacieho mosta.
Z ukončených prác sa teší aj občianske združenie Vodný hrad, ktoré na jeho obnovu iniciovalo ešte v roku 2019 verejnú zbierku a okrem toho zaplatilo za reštaurátorskú dokumentáciu a statický posudok portálu. „Týmto krokom sa vrátila podoba portálu do obdobia po roku 1600, kedy bol kaštieľ súčasťou šintavského vodného hradu,“ objasnil predseda združenia Rastislav Petrovič.
 
Výnos z verejnej zbierky bol približne 6-tisíc eur, seredská radnica následne zabezpečila verejné obstarávanie na zhotoviteľa prác a vyčlenila aj 22-tisíc eur z rozpočtu mesta.
 
foto: zs
Reštaurátor František Šmigrovský upozorňuje na miesto, kde sú zachované ryhy po čepeliach mečov.