Otázka mesiaca: Seredské gymnázium a obchodná akadémia sa stretnú v spoločnom areáli. Aké zmeny prinesie zámena nehnuteľností s TTSK?
Otázka mesiaca: Seredské gymnázium a obchodná akadémia sa stretnú v spoločnom areáli. Aké zmeny prinesie zámena nehnuteľností s TTSK?
Rubrika Otázka mesiaca v Seredských novinkách 9/2024 priniesla a podrobne rozobrala nasledovnú tému: Seredské gymnázium a obchodná akadémia sa stretnú v spoločnom areáli. Aké zmeny prinesie zámena nehnuteľností s TTSK?
Po dlhých mesiacoch, až rokoch jednaní, sa podarilo zladiť záujmy dvoch strán a zámena nehnuteľných majetkov medzi mestom Sereď a Trnavským samosprávnym krajom bola schválená v oboch zastupiteľstvách. Po podpísaní zmlúv tak môžu odštartovať zmeny, na konci ktorých sa dve stredné školy v našom meste, Gymnázium Vojtecha Mihálika a Obchodná akadémia, stretnú pod jednou strechou. Respektíve, pod dvoma strechami, v jednom spoločnom areáli – v areáli súčasného gymnázia. Čo táto zámena majetku prináša?
Zámena nehnuteľností odštartuje budúce sťahovanie OA
Po zhodách v mestskom i v krajskom zastupiteľstve získa mesto Sereď od Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) do majetku športovú halu obchodnej akadémie aj s priľahlými pozemkami a teleso komunikácie na Mládežníckej ulici. Na oplátku, TTSK dostane od mesta budovu školy na Školskej ulici číslo 117 aj s priľahlými pozemkami a stavbami (bývalá ZŠ Petrovská). O získanie športovej haly pre Sereď sa pritom pričinilo nové vedenie mesta. Bývalým zastupiteľstvom bol totiž odsúhlasený k zámene iný majetok, konkrétne sa jednalo o pozemky pod zberným dvorom na Cukrovarskej ulici, ktoré si mesto od TTSK prenajíma.
Zámena majetkov už teda bola odsúhlasená zastupiteľstvami, no tieto riadky čítate ešte v čase, kedy zámenná zmluva medzi oboma stranami nie je podpísaná. Odštartovania zmien sa dočkáme až po podpísaní zmlúv primátorom a županom. Zrejmé však je, že mesto a aj župa deklarujú vôľu, aby sa zámer zreálnil aj na papieri. Trnavský samosprávny kraj z ekonomických dôvodov, mesto Sereď z racionálnych.
Aká je východisková situácia?
Zriaďovateľom obidvoch stredných škôl v našom meste je Trnavský samosprávny kraj (TTSK) a je v jeho kompetencii rozhodnúť o osude svojich škôl. Kým obchodná akadémia (OA) vždy sídlila vo vlastných budovách, tak Gymnázium V. Mihálika (GVM) malo sídlo nielen vo vlastnej budove (známa nárožná historická budova na rohu ulíc Školská a Kostolná - je majetkom TTSK), ale aj v prenajatej budove od mesta Sereď, ktorou je stará jednokrídlová budova oproti Mestskej knižnice (bývalá základná škola Petrovská).
Dôvody premiestnenia OA
Riaditeľ odboru školstva Úradu TTSK Stanislav Pravda vystúpil na mestskom zastupiteľstve v Seredi aj v minulosti a predniesol myšlienku premiestnenia OA. „Po dlhodobej a dôslednej analýze navrhol TTSK presťahovanie Obchodnej akadémie Sereď do priestorov Gymnázia V. M. Sereď. Dôvody, ktoré nás k tomu vedú, sú už niekoľko rokov známe,“ uviedol Pravda. Vysvetlil, že rozsiahly areál OA je dlhodobo ekonomicky neudržateľný a zároveň počas posledných desať rokov klesol počet žiakov OA z 418 na 181 a študentov GVM z 370 na 217. „Nízky počet študentov pri financovaní preneseného výkonu štátnej správy na žiaka vytvára ekonomicky neudržateľný model školy,“ zdôraznil. Dodal, že všetky argumenty a návrhy boli predstavené poslancom mesta Sereď na viacerých zasadnutiach mestského zastupiteľstva a že všetky kroky zriaďovateľa dlhodobo smerujú k zachovaniu vzdelávacej inštitúcie a ku kontinuálnemu skvalitňovaniu vzdelávania pre obyvateľov mesta a priľahlých obcí.
Neudržateľné financovanie na úkor ďalších škôl
Riaditeľ stredného školstva uviedol, že v roku 2023 musela župa pre seredskú obchodnú akadémiu v rámci preneseného výkonu (financovaného zo štátneho rozpočtu) vyčleniť viac ako 120 % prideleného rozpočtu. „A aj napriek tomu sme počas roka museli ešte prevádzku školy a mzdy učiteľov dofinancovať v sume viac ako 66-tisíc eur, čo predstavuje ďalších 10 % nad pridelený 120 % rozpočet školy. Tieto finančné prostriedky sme museli vyčleniť z prostriedkov iných škôl, teda na úkor rozvoja iných škôl,“ a doplnil, že prevádzku školskej jedálne musel trnavský kraj dofinancovať o viac ako 23-tisíc eur oproti pridelenému rozpočtu. „V roku 2024 sme opätovne škole navýšili rozpočet na 105 % prideleného normatívu, no k 30. 6. 2024 bolo nutné dofinancovať mzdy a prevádzku o ďalších 60-tisíc eur. Podobne je na tom gymnázium, kde sme v roku 2023 navýšili rozpočet na 118 % prideleného rozpočtu, a napriek tomu sme museli prevádzku školy a mzdy učiteľov dofinancovať o viac ako 51-tisíc eur. Aj tieto zdroje sme museli hľadať v rámci iných škôl, ktoré dokázali svojou činnosťou ušetriť. To je nespravodlivé a rovnako dlhodobo neudržateľné,“ argumentoval Pravda.
Schválením zámeny nehnuteľných majetkov Serede a TTSK sa otvorila reálna cesta presťahovať inštitúcie na jedno miesto, čím bude župa šetriť financie. „Zároveň však zabezpečíme vhodné a kvalitné vzdelávacie prostredie pod jednou strechou pre obyvateľov mesta aj kraja. Následne tieto kroky vyhodnotíme,“ ubezpečil riaditeľ odboru školstva TTSK.
Úprava podkrovia, športoviska a vznikne výdajňa jedla
Zo stanoviska TTSK je zrejmé, že po presťahovaní OA do priestorov GVM nedôjde k zmene názvu škôl. Na pláne sú výrazné stavebné zásahy do budovy na Školskej ulici, na ktorej sa už investičný dlh viditeľne podpisuje. Na rok 2024 musí preto župa naplánovať nemalé investície. „Chystáme sa na úpravu podkrovia pre potreby Obchodnej akadémie, úpravu fasády a vybudovanie športoviska a aj školskej výdajne jedla,“ prezradil Pravda. Kedy presne príde k samotnému sťahovaniu však riaditeľ nevedel povedať.
Čo bude s pozemkami Obchodnej akadémie?
TTSK deklaroval, že časti majetku budú postupne ponúknuté v rámci možného využitia pre mesto alebo neziskové organizácie ako sú Skauti a podobne. „Pre župu by bolo ideálne, keby o nehnuteľnosti prejavilo záujem prioritne mesto,“ uzavrel Stanislav Pravda.
foto: Lukáš Klčo
***
K Otázke mesiaca sa tentokrát vyjadrili primátor mesta Sereď Ing. Ondrej Kurbel, poslankyňa MsZ za volebný obvod č. 2 a predsedníčka Komisie školskej a športovej PaedDr. Slávka Kramárová a podpredseda TTSK a člen komisie pre školstvo a mládež TTSK Mgr. Rastislav Mráz.
Ing. Ondrej Kurbel, primátor mesta Sereď
Z globálneho hľadiska túto zámenu vnímam pozitívne. Sereď ňou získala viaceré výhody a dosiahla istú vyššiu mieru sebestačnosti. Zároveň ale treba myslieť aj na nové pravidelné výdavky, ktoré budeme musieť hľadať v mestskej pokladni.
Prvou a najdôležitejšou pozitívnou správou je, že zámenou majetkov sa podarilo dosiahnuť udržanie dvoch stredných škôl na území mesta. Dopĺňam, že všetky stredné školy sú spravované vyššími územnými celkami a nie mestami.
Prínosom zámeny je aj fakt, že Sereď získala do vlastníctva športovú halu v areáli obchodnej akadémie, čím reálne stabilizujeme športové zázemie pre dva kľúčové kluby mesta. Sú to hádzanári a florbalisti. Neviem si predstaviť, kde inde v rámci mesta by tieto naše kluby premiestnili svoje tréningy, ak by hala ostala v rukách Trnavského kraja, ktorý by ju však z ekonomických dôvodov prestal prevádzkovať.
Ďalšou príležitosťou, ktorú vnímam ako dobrú pre mesto a ktorá vznikla ako dôsledok zámeny, je získanie nového impulzu pre obnovy majetkov. Damoklov meč visel nad majetkami oboch samospráv, investície sa roky odmietali na strane mesta Sereď a aj na strane TTSK. Budovy a areály neboli roky obnovované a riešili sa na nich jedine havarijné stavy z dôvodu, že nikto nechcel investovať do majetku, ktorý bol diskutovaný pre budúcu zámenu.
Z rovnakého dôvodu sa v minulosti viackrát stalo, že žiadosti z tretieho sektoru boli práve z dôvodu neistoty a nejasnej budúcnosti neúspešné a odsúvané. Jednalo sa o žiadosti na prenájmy nevyužívaných pozemkov a budov v areáli obchodnej akadémie.
Druhou stranou mince je, že získaním budovy športovej haly do majetku nášho mesta sme získali aj nové pravidelné náklady na jej prevádzku. Tie doteraz hradil TTSK a športovým klubom priestory prenajímal. Budova nesie aj značný investičný dlh, a preto treba čím skôr pristúpiť k jej obnove, aby sme minimalizovali straty na energiách, prípadne i na tejto budove treba uvažovať s novými fotovoltickými panelmi. Obnovu treba naplánovať v prvom rade z externých zdrojov.
PaedDr. Slávka Kramárová, poslankyňa MsZ Sereď za volebný obvod č. 2, predsedníčka Komisie školskej a športovej pri MsZ v Seredi
Tematikou spojenia, resp. zlúčenia gymnázia a obchodnej akadémie sa zaoberali aj poslanci predošlého MsZ. Na podnet TTSK sa viedli mnohé diskusie o tom, či a v akom obsahu sa bude vymieňať majetok mesta, ako aj o spojení stredných škôl. Bolo jasné, že kvôli nedostatku financií musí TTSK pristúpiť k racionalizácii. Poslanci súhlasili so spojením škôl aj preto, že TTSK chcel v prípade neodsúhlasenia zrušiť obchodnú akadémiu. Mali však výhrady k výmene niektorých pozemkov. Hlavným kameňom úrazu bola športová hala, ktorú mesto vybudovalo a priebežne ju využívajú mestské športové kluby. Športová hala najprv netvorila súčasť výmeny. Následne rokovali predstavitelia mesta aj TTSK, až sa zmluva dostala do takej podoby, aby mohla byť poslancami schválená. Pevne verím, že sa nájdu prostriedky na jej rekonštrukciu, najmä z EU zdrojov.
Tak, ako mesto pristúpilo v nedávnej minulosti k racionalizácii základných škôl spojením 2 ZŠ do jednej, aj TTSK pristupuje k racionalizácii všetkých stredných škôl, t.j. aj v Seredi gymnázia a obchodnej akadémie. Dôvodom je prudký nárast energií a nadbytočné priestory na výučbu. Samozrejme treba pripomenúť, že kvóty – počet množstva prijatých študentov na každú strednú školu určuje kraj.
Obchodnej akadémii za niekoľko rokov klesol počet študentov, napriek tomu, že výchovno- vzdelávací proces bol na vysokej úrovni. Počet mladých poklesol všeobecne za 20 rokov takmer o polovicu, stredné školy začali súperiť o študentov. Pri súčasnom počte študentov a rozlohe priestorov, ktorých súčasťou je 10 odborných učební, posilňovňa, telocvičňa, internát a športová hala, sa stalo financovanie najmä energií neefektívne.
Gymnázium navštevuje v súčasnej dobe cca 217 študentov, súčasťou je 7 špeciálnych učební, knižnica, 2 telocvične a posilňovňa workout. Má kapacity na prijatie obchodnej akadémie. Spojením škôl ich bude spolu navštevovať cca 398 študentov. Je to optimálny počet čo do manažovania, výchovno-vzdelávacieho procesu, financovania.
Pevne verím, že po vysťahovaní obchodnej akadémie sa TTSK o svoj majetok postará a pre spokojnosť občanov mesta nenechá budovu vrátane internátu chátrať.
Mgr. Rastislav Mráz, podpredseda TTSK, člen komisie pre školstvo a mládež TTSK
Trnavsky samosprávny kraj (TTSK) po dlhodobej a dôslednej analýze navrhol presťahovanie Obchodnej akadémie Sereď do priestorov Gymnázia V. M. Sereď. Dôvodov je niekoľko. Ide predovšetkým o neudržateľnú situáciu s financovaním inštitúcií. Zároveň na Obchodnej akadémii počas posledných 10 rokov klesol počet študentov z 418 na 181 na a GVM z 370 na 217. Nízky počet študentov pri financovaní preneseného výkonu štátnej správy na žiaka vytvára ekonomicky neudržateľný model školy.
Momentálne plánujeme presťahovať inštitúcie na jedno miesto, čím budeme šetriť financie, zároveň však zabezpečíme vhodné a kvalitné vzdelávacie prostredie pod jednou strechou. Následne tieto kroky vyhodnotíme.
Aké kroky budú nasledovať? V pláne je začať pracovať na príprave nevyhnutných rekonštrukčných prác. Pôjde o opravu strechy, fasády, okien. Finančné prostriedky si bude vyžadovať aj takzvaná stará budova gymnázia, kde musíme realizovať úpravu podkrovia pre potreby OA, úpravu fasády a vybudovať športovisko a aj školskú výdajňu jedla.
Stará budova si vyžaduje takmer bezprostredne väčšiu finančnú injekciu z rozpočtu TTSK. Aktuálne nás čaká oprava strechy za cca 100.000 EUR, následne ďalšie rekonštrukcie.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v roku 2024 vyzvalo samosprávne kraje, ako najväčších zriaďovateľov škôl, aby optimalizovali školy formou spájania alebo rušenia. Týka sa to predovšetkým škôl s nízkym počtom žiakov, ako aj škôl, ktoré je nutné dofinancovať (prevádzku a mzdové náklady). Aj preto TTSK, ako aj na základe dlhodobého vývoja situácie v sieti škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, pristúpil v roku 2019 k jej optimalizácii. Aj do budúcna platí, že racionalizačné opatrenia sú nevyhnutné v snahe o udržateľný rozvoj stredného školstva v kraji, ale aj na celom Slovensku.
Čo sa udeje s areálom OA? Vedenie župy má snahu nepredávať verejný majetok, ale ho zveľaďovať. Aj pre rozsiahly areál OA budeme hľadať optimálne využitie v úzkej súčinnosti so zámermi mesta Sereď a následne zháňať príležitosti na získanie prostriedkov na jeho budúce zveľadenie. Aktuálne rokujeme s pánom primátorom Ondrejom Kurbelom o možnosti využitia niektorej z budov bývalej OA pre potreby neziskových organizácií pôsobiacich v meste.