Pietnym aktom sme si pripomenuli 79. výročie ukončenia II. svetovej vojny

Pietnym aktom sme si pripomenuli 79. výročie ukončenia II. svetovej vojny

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
Dňa 9. mája sme si v Seredi pri Pamätníku oslobodenia pripomenuli 79. výročie ukončenia II. svetovej vojny. Pamiatku padlých obetí si prišli uctiť primátor mesta Ondrej Kurbel, zástupcovia mestského úradu, poslaneckého zboru, príslušníci Ženijného pluku v Seredi, zástupcovia Zväzu protifašistických bojovníkov, Zväzu vojakov SR klub Sereď, UN Veteran Slovakia, delegácia z Okresného úradu Galanta, Denného centra pre seniorov v Seredi a ďalší.
 
Dňa 8. mája 1945 bola vojna v Európe definitívne ukončená, no vyžiadala si milióny životov a zanechala za sebou nielen fyzické ničenie, ale aj emocionálne jazvy. V príhovore primátor Ondrej Kurbel k tejto téme mimo iného povedal: "Koľko detí prišlo v tej dobe o svojej matky, o svojich otcov… koľko rodičov prišlo o svoje deti … koľko žien a mužov stratilo manžela a manželku… Zoznam je nekončiaci. Za každým takýmto číslom sú ľudské osudy, sny a plány, ktoré sa nikdy nesplnili. Vojnu rozdúchala zvrátená myšlienka o nadradenosti takzvanej vyššej rasy a snaha o likvidáciu alebo podrobenie si iných národov. Svet sa ťažko vyrovnával aj s pravdou o koncentračných táboroch a vyhladzovacích miestach. Je pre nás mementom zachovať vo vzdelávaní ďalších generácii ako i v pamäti národa poznatky a pravdy o tom, kam až môže zájsť ľudská zloba pokiaľ sa jej slušní ľudia nepostavia už v začiatkoch."
 
Pietny akt začal slávnostným kladením vencov, ktorým prítomní vyjadrili vďaku a úctu  voči všetkým, ktorí obetovali svoje životy v boji za slobodu a mier.  Spomienkové stretnutie, ktoré mesto Sereď a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov každoročne organizuje je pripomienkou hrdinského úsilia všetkých, ktorí boli zasiahnutí vojnovými konfliktmi. Zároveň je to upriamenie pozornosti na to, že mier nie je samozrejmosťou a je dôležité, aby sme si ho vážili a chránili.
 
V príhovoroch pokračoval predseda Zväzu protifašistických bojovníkov v Galante Jozef Janský, ktorý pripomenul hrôzu vojny, jej obete a tragické následky. V závere uviedol: "SZPB bude aj naďalej pôsobiť tak ako doteraz na celom území Slovenska a bude si pripomínať Dni oslobodenia, Slovenské národné povstanie či Karpatsko-dukliansku operáciu v úzkej spolupráci s miestnou samosprávou, štátnou správou, školami, širokou občianskou verejnosťou, mladou generáciou, poslancami na všetkých zákonodarných  stupňoch s cieľom zachovať svetový mier, chrániť historickú pravdu a nedovoliť ju prekrúcať."
 
Na záver pietneho aktu primátor Kurbel poďakoval prítomným za účasť, za spomienku na hrdinov a za snahu nenechať upadnúť do zabudnutia tragickú históriu nášho národa.
 
Pripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojnyPripomenuli sme si 79. výročie ukončenia II. svetovej vojny