Seredčania Viktor Krivosudský a Matúš Široký si prevzali filmové ocenenie Slnko v sieti

Seredčania Viktor Krivosudský a Matúš Široký si prevzali filmové ocenenie Slnko v sieti

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
Slávnostné udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2023 sa konalo 26. apríla 2024. Ocenenie už desať rokov udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia za najlepšie audiovizuálne diela a umelecké výkony v oblasti tuzemskej kinematografie. Národná cena sa stala symbolom vynikajúcej práce v filmovom priemysle a udeľuje sa za najlepšieho herca a herečku, za najlepší hraný, dokumentárny a animovaný film,  za najlepšiu réžiu, strih, scenár, či za najlepšie kostýmy, masky. Tento rok sa medzi ocenenými objavili aj dvaja talentovaní umelci zo Serede.
 
Jedným z nich je zvukár Viktor Krivosudský, ktorý si prevzal ocenenie za najlepší zvuk vo filme Invalid. Toto ocenenie ho zaradilo medzi sedemnástich filmových tvorcov v histórii slovenskej kinematografie, ktorí dosiahli podobné uznanie, teda tri alebo viac ocenení. „Tento úspech ma nesmierne teší a zároveň ma motivuje k ďalšiemu profesijnému rastu, keďže sa neustále snažím posúvať hranice v kvalite svojej tvorby. To sa momentálne prejavuje aj v mojej práci, kde ako pedagóg VŠMU organizujem workshopy s poprednými sveovými zvukármi ako Mac Ruth (Duna, Blade Runner 2049, Marťan), Stéphane Bucher (Napoleon, Klan Gucci, Lucy, 96 hodín) či Simon Bysshe (Peaky Blinders, Succession, Hanna). Z projektov, ktoré si onedlho budú môcť diváci pozrieť v kinách, pracujem na filmoch ako komédia Kavej či thriller MIKI,“ povedal.
 
Druhým oceneným Seredčanom je hudobník a skladateľ Matúš Široký, ktorý si spolu s Marcelom Buntajom odniesli cenu za najlepšiu filmovú hudbu v tom istom filme. K oceneniu uviedol: "Ďakujem, že som mal možnosť a šťastie na ľudí, ktorí umožnili, aby vznikol takýto filmový kúsok. Produkcia dala dostatočný priestor aj práve hudbe, ktorá mohla vyniknúť a byť miestami nevšedne uletená aj vďaka spolupráci s Marcelom Buntajom a Stankom Palúchom. To, že získame ocenenie Slnko v Sieti nikto z nás netušil a je to naozaj skvelý pocit“
 
Film Invalid si odniesol cenu v kategóriách: Najlepší hraný film, Najlepšia filmová réžia, Najlepší filmový strih, Najlepší filmový zvuk, Najlepšia filmová hudba, Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Gregor Hološka, Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Zdeněk Godla a Divácku cenu Slnko v sieti.
 
Dej filmu Invalid:
 
Invalid je slovenská komédia s prvkami čierneho humoru režiséra Jonáša Karáska. Vo filme sa v hlavných úlohách objaví nervný opravár Lacko a jeho rómsky priateľ Gabo. Na Slovensku mal film premiéru vo februári 2023. Dej sa odohráva v 90. rokoch, kedy boli v kurze pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.
 
Držitelia Národnej ceny Slnko v sieti za rok 2023:
 
Najlepší hraný film: Invalid
 
Najlepší dokumentárny film: Emília
 
Najlepší animovaný film: Tonko, Slávka a kúzelné svetlo
 
Najlepšia filmová réžia: Jonáš Karásek, film Invalid
 
Najlepší filmový scenár: Miro Šifra , film Úsvit
 
Najlepší kameramanský výkon: Denisa Buranová, film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo
 
Najlepší filmový strih: Matej Beneš, film Invalid
 
Najlepší filmový zvuk: Viktor Krivosudský, film Invalid
 
Najlepšia filmová hudba: Matúš Široký, Marcel Buntaj, film Invalid
 
Najlepší architekt - scénograf: Tomáš Berka, film Slúžka
 
Najlepšie kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková, film Slúžka
 
Najlepšie masky:Martin Blizniak, Miroslava Krepsová, film Slúžka
 
Najlepšie vizuálne efekty: Michal Křeček, Josefína Jiráňová. film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo
 
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, Dana Droppová, film Slúžka
 
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Éva Bandor, film Moc
 
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Gregor Hološka, film Invalid
 
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Zdeněk Godla, film Invalid
 
Najlepší televízny film / miniséria / seriál: Matematika zločinu
 
Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre: Božidara Turzonovová
 
Divácka cena Slnko v sieti: Invalid
Seredčania Viktor Krivosudský a Matúš Široký si prevzali filmové ocenenie Slnko v sietiSeredčania Viktor Krivosudský a Matúš Široký si prevzali filmové ocenenie Slnko v sietiSeredčania Viktor Krivosudský a Matúš Široký si prevzali filmové ocenenie Slnko v sietiSeredčania Viktor Krivosudský a Matúš Široký si prevzali filmové ocenenie Slnko v sietiSeredčania Viktor Krivosudský a Matúš Široký si prevzali filmové ocenenie Slnko v sieti