Dnes je Deň Zeme. Ako ho oslávite?

Dnes je Deň Zeme. Ako ho oslávite?

Životné prostredie a príroda     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MsÚ Sereď    
Pri príležitosti svetového Dňa Zeme je v Seredi opäť vyhlásené už tradičné Smeťobranie. Jeho štvrté pokračovanie v našom meste (prvé sa konalo na jar 2021) môže spojiť obyvateľov a zúročiť spoločnú energiu v prospech čistoty našich verejných priestorov, sídlisk a prírody.
 
Ako inak sa dá oslavovať Deň Zeme?
Avšak nielen zberom odpadkov sa dá osláviť Deň Zeme. Naša matka Zem nám poskytuj domov, vodu, vzduch, jedlo, zeleň, priestor na život a nekonečné možnosti na tvorenie. Našej planéte preto môžeme pomôcť aj tým, že si uvedomíme, kde plytváme jej zdrojmi. Možno je to jedlo, voda, nákupy čohokoľvek. Možno mrháme časom, príležitosťami, alebo talentom na dobré veci. Začať musíme každý od seba.
 
Hlásenia zo Smeťobrania
Ak sa rozhodnete venovať vyčisteniu zeme (Zeme) v Seredi niekoľko minút a vyzbierate napríklad vrece odpadu, môžete ho uložiť do ktoréhokoľvek voľného kontajnerového stojiska.
Ak by ste spolu s partiou rovnako zapálených známych vyzbierali väčšie objemy odpadov, bezpečne ich uložte vedľa kontajnerového stojiska (zaviazané, aby obsah nerozfúkal vietor) a nahláste túto adresu mestskému úradu.
Ak ste sa rozhodli vyzbierať niektorú prírodnú lokalitu, napríklad okolie Váhu, plné vrecia odfoťte a spolu s informáciou o lokalite nahláste mestskému úradu na mail smetobranie@sered.sk alebo cez aplikáciu Sereď – modul „Napíšte primátorovi“ a radnica zabezpečí odpratanie odpadov. Môžete zaslať aj svoju smeťozberačskú fotografiu, ktorú uverejníme.
 
Čisté vrecia dostanete na úrade
Prázdne vrecia si pred brigádou môžete vyzdvihnúť na oddelení životného prostredia mestského úradu. Mestský úrad Sereď podporí akúkoľvek aktivitu zameranú na udržanie čistoty prírody v našom okolí a mesta samotného aj mimo termínu Smeťobrania. Stačí vlastné podujatie vopred nahlásiť a dohodnúť sa s mestským úradom na súčinnosti.
 
Začať treba od.... seba 
Ak si niekto myslí, že samospráva dokážu svojim servisom dosiahnuť permanentnú čistotu mesta, tak sa mýli. Ani armáda smeťozberačov denne v teréne nevyrieši odpadky úmyselne zastrčené v kríkoch, obaly z cukríkov po ihriskách, rozfúkané smeti okolo nezatvorených kontajnerov, bločky a igelitové rukavice zo supermarketov rozlietané v širokom okolí, či ohorky z cigariet pod oknami bytov. Toto si vyriešime len my sami: v prvom rade vo svojich hlavách. Možno stačí po sebe lepšie zatvoriť čiernu zberovú smetnú nádobu, aby smeti neodvial silný vietor, uložiť svoj domový odpad do nádoby na to určenej a nie do malého mestského koša, ktorý máte pri vchode do činžiaku, odsledovať si vlastné deti na ihrisku, či náhodou po nich neostáva neporiadok. Príkladov by sa našlo viac. 
Dnes je Deň Zeme. Ako ho oslávite?