Uvedenie pamätnej mince k 80. výročiu podania Správy o nacistických vyhladzovacích táboroch Auschwitz

Uvedenie pamätnej mince k 80. výročiu podania Správy o nacistických vyhladzovacích táboroch Auschwitz

História     Iveta Tóthová    
 
Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci s Národnou bankou Slovenska a Mincovňou Kremnica š.p. usporiadali 17. apríla 2024 podujatie pod názvom "80. výročie podania Správy o nacistických vyhladzovacích táboroch Auschwitz a Birkenau Alfrédom Wetzlerom a Rudolfom Vrbom".  Pri tejto príležitosti bola v múzeu uvedená strieborná zberateľská eurominca, ktorú vydala Národná banka Slovenska a vyrazila Mincovňa Kremnica.
 
Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba  boli prvými,  komu sa podarilo z koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwwitz nielen ujsť ale aj podať svedectvo o hrôzach vyvražďovania.  V roku 1944 sa po úteku vydali na 140 km dlhú cestu na Slovensko. V Žiline napokon pred ilegálnymi predstaviteľmi židovskej komunity podali správu o tom, čo zažili. Informácie vstúpili do dejín ako Vrbova a Wetzlerova správa.  K tejto udalosti  NBS vyhlásila v decembri 2022 verejnú anonymnú súťaž na výtvarný návrh pamätnej mince. Odborným poradcom hodnotiacej komisie bol aj riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok, ktorý tak stál pri samotnom zrode mince. Uviedol, že motívom mince je práve hrdinský čin dvoch Židov zo Slovenska, ktorí ušli z koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Ako prví podali svetu svedectvo o masovom vraždení ľudí na mieste, ktoré sa stalo jedným zo symbolov holokaustu.
 
Mincu predstavili   Dušan Jurčák, člen Bankovej rady NBS a výkonný riaditeľ úseku platobných systémov a peňažnej hotovosti a Ľuboš Kupec, obchodný námestník Mincovne Kremnica. Prítomný bol aj autor výtvarného návrhu akademický sochár Ivan Řehák.
 
Mincovňa Kremnica po uvedení  následne spustila predaj mince, ktorej nominálna hodnota je 10 eur a bola vydaná v náklade 19 300 kusov. Minca na jednej strane vyobrazuje mimo iného siluetu dvoch mužov, ktorí znázorňujú utekajúcich väzňov. Symboly trojuholníkov a čísla na druhej strane zobrazujú systém označovania väzňov v táboroch.
 
foto so súhlasom: Boris Németh
Uvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalostiUvedenie pamätnej mince k historickej udalosti