SOS gombík: Už 17 občanov Serede využilo bezplatnú službu domáceho tiesňového volania

SOS gombík: Už 17 občanov Serede využilo bezplatnú službu domáceho tiesňového volania

Zdravie     Iveta Tóthová    
 
Trnavský samosprávny kraj spustil v roku 2020 bezplatnú službu domáceho tiesňového volania, ktorá je určená pre samostatne žijúce obyvateľky a obyvateľov v kraji.
 
Doteraz túto službu využilo 540 obyvateľov v 15 mestách a 50 obciach po celom trnavskom kraji. „Od začiatku poskytovania služby sme SOS gombík sprostredkovali 17 občanom mesta Sereď. Z tohto počtu ho aktuálne využíva 13 samostatne žijúcich seniorov,“  poskytla bližšie informácie Lucia Vadovičová z Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry. Používatelia náramkov doposiaľ v rámci kraja zrealizovali 4.958 volaní, pričom až 106-krát bola privolaná záchranná zdravotná služba.
 
SOS gombík je určený osamelo žijúcim obyvateľom akými sú seniori, zdravotne znevýhodnení obyvatelia či čakatelia na umiestnenie do zariadení sociálnych služieb. V prípade núdze môžu iniciovať tiesňové volanie stlačením prenosného SOS gombíka, vďaka čomu sa dovolajú zdravotne vyškolenému personálu dispečingu, ktorý následne situáciu vyhodnotí a navrhne ďalší postup či v prípade potreby zabezpečí pomoc.
 
Tlačidlo tiesňového volania je ľahko prenosné, možno ho nosiť na zápästí ako náramok alebo na krku ako prívesok. Telefonické spojenie s dispečingom po stlačení SOS tlačidla zabezpečuje pevná základňa, ktorá je v domácnosti strategicky umiestnená. Všetky finančné náklady spojené s inštaláciou základne v domácnosti klienta, ako aj služby non-stop dispečingu hradí trnavská župa, ktorú teší, že aj týmto spôsobom môže zvýšiť pocit bezpečia najzraniteľnejšej skupiny obyvateľov.
 
V prípade záujmu o bližšie informácie sa môžete obrátiť  na mestský úrad v Seredi, vedúcu Oddelenia sociálneho, bytového a rodiny Silviu Adamčíkovú,  č. tel. 0905 556 879. mail: silvia.adamcikova@sered.sk
SOS gombík: Už 17 občanov Serede využilo bezplatnú službu domáceho tiesňového volania