Ing. arch. Viktor Šabík, hlavný architekt mesta Sereď

Ing. arch. Viktor Šabík, hlavný architekt mesta Sereď

Mestský úrad     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MsÚ Sereď    
Od decembra 2023 má Sereď Hlavného architekta mesta.
 
Architekt Viktor Šabík je trojnásobný laureát ocenenia CE.ZA.AR a držiteľ Krištáľového krídla. Založil ateliér BARAK architekti ako združenie architektov v Bratislave, neskôr so sídlom v Nitre.
 
Je autorom prestížnych a celospoločensky oceňovaných projektov, stál napríklad za rekonštrukciou Starého divadla v Nitre, kaštieľa v Mojmírovciach a kúrie Aldobrandini v areáli tohoto kaštieľa. Realizáciou Starého divadla, prezentácie archeologických nálezov v kazemate Nitrianskeho hradu, školy Tulipán, hotela Mikado, Domom medzi stromami v Cabaji, Mestskou športovou halou v Nitre, ktorá získala nomináciu na Cenu Európskej komisie, Mies van der Rohe Award. Získal Cenu ministra výstavby za celospoločenský prínos projektom Hotela Chateau v Gbeľanoch a je aj laureátom Ceny ministra kultúry Fénix pamiatka roka.
 
Od roku 1996 je dvorným architektom kaštieľa v Mojmírovciach. Práce jeho ateliéru sú publikované v odborných časopisoch ARCH, A10, EUROSTAV. Poznáte ho napríklad z odborných televíznych relácií o súčasnej architektúre A3UM, ktoré moderoval. V rokoch 2013 - 2015 bol hosťujúcim profesorom na Fakulte architektúry STU v Bratislave a v rokoch 2019 - 2023 zastával funkciu Hlavný architekt Mesta Nitra.
 
Ondrej Kurbel, primátor mesta: „Som veľmi rád, že pán architekt Šabík prijal moju ponuku. Očakávam, že prispeje ku kvalitnejšiemu rozvoju nášho mesta, ako i k postupnému riešeniu starých „jaziev“, ktorých má naše mesto mnoho. Teším sa aj na novú kvalitu projektov, ktorú spolu s hlavným architektom mesta dosiahneme cez plánované architektonické súťaže. Zároveň od obsadenia pozície hl. architekta mesta očakávam aj vyššiu úroveň verejných projektov a ich realizácie.“
 
foto: archív V. Šabík
Ing. arch. Viktor Šabík, hlavný architekt mesta SereďIng. arch. Viktor Šabík, hlavný architekt mesta Sereď, foto: J. Hauskrecht