Darcovia krvi sú odolnejší voči stresom, majú silnejšiu imunity a psychiku, hovorí MUDr. Ladzianska

Darcovia krvi sú odolnejší voči stresom, majú silnejšiu imunity a psychiku, hovorí MUDr. Ladzianska

Zdravie     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MsÚ Sereď    
V novembri sa na mestskom úrade konalo už štvrté pokračovanie Mobilnej kvapky krvi, ktorú mesto Sereď organizuje v spolupráci s Nemocnicou Agel Komárno. Zúčastnil sa jej zatiaľ najvyšší počet darcov, spolu až 26 dobrovoľníkov. Seredské novinky sa porozprávali s členkou mobilného odberového tímu AGEL Merea, pani doktorkou Laurou Ladzianskou.  
 
Aká je spolupráca s darcami krvi v Seredi? 
Komunikácia s mestom Sereď a našou mobilnou výjazdovou jednotkou začala v máji 2023 a prvý zrealizovaný výjazd bol začiatkom júla 2023. Od prvého momentu sme cítili, že predstavitelia mesta Sereď sú naklonení tejto myšlienke a na základe ich mimoriadne ústretovému prístupu pokračujeme v spolupráci aj v roku 2024.
 
Čo je najčastejším mýtom v súvislosti s darovaním krvi? 
Rada by som vyvrátila mýtus, že je potrebné prísť nalačno. Zdôrazňujem, že ľahké raňajky a dostatočný pitný režim sú žiadúce a prispievajú k úspešnosti odberu. Ďalej, ľudia si často myslia, že po prekonaní niektorých infekčných ochorení sú automaticky vyradení z darcovstva na celý život. Toto naozaj vo väčšine prípadov neplatí a oplatí sa vždy poradiť sa s lekárom o aké ochorenie sa jednalo. Často sa pýtajú na infekčnú mononukleózu, kde je doba jeden rok.
 
Ako by sa mal darca správať deň pred odberom a v deň odberu? 
Deň pred odberom je vhodné sa vyhýbať veľmi vyčerpávajúcim aktivitám. Dodržiavať pitný režim a nekonzumovať príliš mastné a ťažké jedlá. V deň odberu je vhodné dať si ľahké raňajky, napríklad  lievance, chlieb s džemom, ovsenú kašu a vypiť dostatok tekutín. Ak má niekto sklon k nižšiemu krvnému tlaku, tak nezabudnúť na kávu, ak má na neho overený priaznivý vplyv. Po odbere zasa odporúčam sa vyvarovať ťažkej fyzickej aktivite.
 
Čo býva najčastejšou prekážkou v darovaní krvi a kvôli čomu bývajú darcovia najčastejšie vylúčení? 
Napríklad užitie liekov, krátka doba po prekonaní infekčného ochorenia, krátka doba po operačnom zákroku. U žien v reprodukčnom veku je to často chudokrvnosť, inak povedané anémia. Tá vzniká napríklad pri nedostatku železa v krvi. V prvom rade nesmieme odberom ohroziť samotného darcu.
 
Čo dostáva darca? 
V deň darovania krvi, okrem dobrého pocitu, aj stravný lístok a malé občerstvenie. Deň voľna v práci je samozrejmosť.
 
Čo sa udeje v tele dospelého človeka, ak daruje 450 ml krvi?
Má odber aj nejaké pozitíva na telo darcu? V tele sa po darovaní naštartujú adaptačné mechanizmy, ktoré musia zabezpečiť doplnenie strateného objemu krvi spolu s krvnými bunkami a ďalšími esenciálnymi látkami, ktoré obsahuje krv. Sú to rovnaké mechanizmy, ktoré sa aktivujú aj napríklad pri úraze s krvácaním, preto bude telo darcu pri pravidelnom darovaní lepšie pripravené zvládnuť rôzne záťažové situácie. Z ďalších pozitív je to nižšie riziko infarktu myokardu a srdcovocievnych ochorení, posilnenie imunity, ale aj dobrý pocit, ktorý prispieva k psychickému zdraviu. Možné je aj včasné odhalenie niektorých ochorení pri lekárskej prehliadke, ktorá predchádza každému odberu.
 
***
V Seredi sa môžu záujemcovia zúčastniť mobilných odberov krvi v nasledovných plánovaných termínoch: 15. január, 18. marec, 20. máj, 22. júl vždy v čase od 9.00 do 12.00 hod. Odbery sa realizujú v malej zasadačke Mestského úradu.
 
Darcovia krvi sú odolnejší voči stresom, majú silnejšiu imunity a psychiku, hovorí MUDr. Ladzianska