Pietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105 rokov od ukončenia 1. svetovej vojny

Pietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105 rokov od ukončenia 1. svetovej vojny

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
11. november je Medzinárodným dňom vojnových veteránov alebo ako ho mnohí nazývajú Dňom červených makov. K symbolike tohto dňa sa pripojila aj Sereď s cieľom vyjadriť uznanie a vďačnosti voči tým, ktorí obetovali svoje životy v boji za slobodu a mier.
 
11. novembra 1918 o 11-tej hodine došlo vo francúzskom Compiégne k podpisu prímeria a v 11-tej minúte zaznela posledná salva, čím sa ukončila prvá svetová vojna. Každý rok sa 11. novembra o 11:11 hodine na celom svete rozozvučia zvony na počesť obetí padlých vo vojnách. Symbol vznikol v talianskom meste Rovereto, kde jeho obyvatelia odliali v roku 1925 ZVON MIERU o hmotnosti  22 ton zo zbraní a nábojníc, ktoré zostali na bojisku v okolitých horách. Piliere, ktoré ho nesú, boli zhotovené z peňažných darov 114 štátov sveta a ich zástavy vejú na počesť padlých.
 
Pietny akt  pri tejto príležitosti zorganizoval Zväz vojakov – klub Sereď pod vedením predsedu Ondreja Urbana a UN Veteran Slovakia pod vedením prezidenta Štefana Jangla. Okrem histórie v príhovore odzneli aj slová, že hrôzu vojnových konfliktov si je potrebné neustále pripomínať, aby sa predišlo k ich opakovaniu. Prítomní hostia si položením vencov a krížikov s kvetmi červeného maku k pamätníku 1. svetovej vojny uctili pamiatku obetí vojnových konfliktov.
 
Ku Dňu vojnových veteránov sa Sereď každoročne pripája  aj rozozvučaním zvonov presne o 11:11 hod.  Ide o symbol toho, že nezabúdame a ctíme si pamiatku všetkých obetí vojen a ozbrojeného násilia.
Pietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojnyPietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov a 105. rokov od ukončenia 1. svetovej vojny