Študenti z gymnázia na informačno-študijnej návšteve v Bruseli

Študenti z gymnázia na informačno-študijnej návšteve v Bruseli

Školstvo a vzdelávanie     Mgr. Ľubica Štefáková, Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď    
Súťaže o Európskej únii  sú  pre stredoškolákov dôležité, nakoľko im ponúkajú jedinečnú príležitosť prezentovať svoje vedomosti o Európskej únii a ukázať, že sú v Európe doma. Minulý školský rok sa Gymnázium Vojtecha Mihálika zapojilo do viacerých súťaží o EÚ, ale Mladý digitálny Európan bol ten prelomový. Súťaž sa realizovala elektronickou formou, kde žiaci vypĺňali elektronický test zameraný na Európsku úniu. Z 2183 žiakov zo 161 škôl nám do celoslovenského kola postúpili až 2 žiaci. Na pôde Prešovskej univerzity, kde sa národné kolo konalo, si zmeralo sily 11 účastníkov. Naše gymnázium si odnieslo neskromne 1. a 2. miesto. Na víťazov okrem hodnotných cien čakala aj cena zážitková, informačno-študijná návšteva inštitúcií EÚ v Bruseli.
 
Túto návštevu si naši dvaja už maturanti z oktávy Peter Michal, ktorý obsadil 1. miesto a Michal Beňo s 2. miestom a pedagogickým dozorom užili na začiatku októbra.
 
Ako prvé navštívili Radu  Európy, kde dostali podrobné informácie o jej fungovaní, o jej najvyšších predstaviteľoch a prešli si toto „tlčúce srdce Európy“ všade, kde to bolo možné. Ďalej pokračovali v prehliadke Európskeho parlamentu. Návšteva rokovacej sály bola skvelým spôsobom, ako nasať vzrušujúcu atmosféru najväčšieho nadnárodného parlamentu na svete a dozvedieť sa viac o jeho právomociach a úlohe.  Poslednou inštitúciou bola Európska komisia. Tu mali študenti možnosť stretnúť sa s hovorcom Petrom Stanom, ktorý im predstavil aktivity EÚ v zahraničnej bezpečnostnej politike. Pán Róbert Konrád ich oboznámil s politikou životného prostredia a zelenou dohodou. A členka kabinetu eurokomisára Maroša Šefčoviča, pani Gabriela Kečkéšová im predstavila jeho úlohu a každodennú prácu kabinetu, ako aj jeho najnovší post „šéf pre klímu EÚ“.
 
Po absolvovaní tejto stáže, možno potvrdiť, že išlo o jedinečnú príležitosť získavať hlbšie pochopenie o fungovaní a rozhodovacom procese EÚ, ktorá im umožňuje nielen rozšíriť svoje vedomosti o európskych záležitostiach, ale aj získať cenné praktické skúsenosti a naviazať kontakty s odborníkmi v Bruseli. Je to šanca pre študentov, ktorá, verme, že bude mať pozitívny vplyv na ich osobný a akademický rozvoj a môže tiež prispieť k ich budúcej profesii v oblasti európskych záležitostí.
Študenti z gymnázia na informačno-študijnej návšteve v Bruseli