Seredskí ženisti na vojenskom cvičení ENGINEER SPIRIT 2023

Seredskí ženisti na vojenskom cvičení ENGINEER SPIRIT 2023

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
ENGINEER SPIRIT bolo  najväčšie medzinárodné ženijné cvičenie v tomto roku.  Cieľom bol rozvoj spolupráce so zahraničným partnerom so zameraním na zosúladenie operačných postupov pri plnení úloh. Zúčastnilo sa ho cez 270 vojakov z Ozbrojených síl Slovenskej Republiky  a Armády Českej republiky, ktorí počas cvičenia použili približne 100 kusov techniky.
 
Hlavná časť cvičenia prebehla na českej strane vo vojenskom obvode Libavá a časť na slovenskej strane v Seredi.  „Ženisti ukázali svoje nasadenie a koordináciu v náročných podmienkach. Ich spolupráca pri plnení úloh, vrátane budovania obranných postavení, prievozových prepravísk a riešenia problémov s vodnými prekážkami je viac než obdivuhodná spolupráca medzi spojencami je kľúčová pre udržanie bezpečnosti a obrany územia Aliancie NATO,“ uviedli Ozbrojené sily SR.  Okrem budovania ochranných stavieb, výbušných i nevýbušných zátaras, museli ženisti zaistiť aj pohyb manévrových jednotiek napr. úpravou ciest či likvidáciou nástražných výbušných systémov. Tieto úlohy si vyžadovali vysokú odbornosť, precíznosť a koordináciu s ostatnými jednotkami. (zdroj:OS SR)
 
Ďalšie medzinárodné cvičenie Engineer Spirit bude na budúci rok a následne sa bude opakovať každé dva roky.  
Seredskí ženisti na vojenskom cvičení ENGINEER SPIRIT 2023Seredskí ženisti na vojenskom cvičení ENGINEER SPIRIT 2023Seredskí ženisti na vojenskom cvičení ENGINEER SPIRIT 2023Seredskí ženisti na vojenskom cvičení ENGINEER SPIRIT 2023Seredskí ženisti na vojenskom cvičení ENGINEER SPIRIT 2023Seredskí ženisti na vojenskom cvičení ENGINEER SPIRIT 2023