Seredčan Ľubomír Švorc bol jedným z finalistov na ocenenie ESET Science Award 2023, ktoré sa udeľuje výnimočným osobnostiam vedy na Slovensku
Seredčan Ľubomír Švorc bol jedným z finalistov na ocenenie ESET Science Award 2023, ktoré sa udeľuje výnimočným osobnostiam vedy na Slovensku
ESET Science Award je ocenenie pre výnimočné osobnosti vedy na Slovensku. Nadácia ESET ho od roku 2019 každoročne udeľuje v troch kategóriách – Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov a Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Finalistky a finalisti ocenenia ESET Science Award sú každý rok výnimoční v tom, že svojou prácou a oddanosťou prispievajú k rozvoju spoločnosti a nášmu lepšiemu porozumeniu sveta okolo nás.
O laureátoch ocenenia ESET Science Award rozhoduje prestížna medzinárodná komisia, ktorá je zložená zo svetovo uznávaných vedkýň a vedcov z rôznych vedných oblastí. Úlohu jej predsedu počas každého ročníka zastáva laureát či laureátka Nobelovej ceny. Víťazi ocenenia ESET Science Award sú vyberaní na základe náročného hodnotiaceho procesu, ktorý zohľadňuje celý komplex kritérií, ako sú prínos ich vedecko-výskumnej práce pre spoločnosť, vedecký výkon, účasť na riešení významných medzinárodných výskumných projektov, zviditeľňovanie slovenskej vedy a výskumu v zahraničí či v prípade vysokoškolských pedagógov aj ich pedagogické zručnosti, inovácie vo výuke a ohlasy študentov.
Piaty ročník ocenenia sa konal pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Galavečer prebehol 12. októbra 2023. Hlavným motívom bolo heslo: „Veda bez hraníc“.
V kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania bol nominovaný aj Ľubomír Švorc zo Serede ( poslanec MsZ ), ktorý pôsobí na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. ESET Science Award uvádza, že pod jeho vedením sa vedecký výskum v Laboratóriu moderných elektroanalytických metód zameriava na vývoj a validáciu rýchlych a jednoduchých metód pre stanovenie liečiv, potravinárskych aditív a environmentálnych zložiek v rôznych vzorkách s využitím perspektívnych elektrochemických senzorov. Vďaka základnému výskumu je stanovenie zložiek vo farmaceutických, potravinárskych a environmentálnych vzorkách nahrádzané rýchlejšími, lacnejšími a užívateľsky prijateľnejšími elektroanalytickými metódami. Vedeckú a pedagogickú činnosť vníma ako spojené nádoby. Študenti pod jeho vedením dosahujú výborné výsledky a nachádzajú široké uplatnenie na trhu práce.
Hoci napokon samotné ocenenie nezískal, už samotná nominácia znamená úspech a je uznaním jeho doterajšej práce.