Podvodníci opäť úradovali v Seredi. Dôchodkyňu chcel oklamať MUDr. Hrubý

Bezpečnosť     Iveta Tóthová    
 
V posledných rokoch sme svedkami rôznych pokusov oklamať seniorov prostredníctvom falošných telefónických hovorov. Svojej obeti sa predstavujú ako rodinní príslušníci, zamestnanci banky, príslušníci polície alebo lekári. Tieto útoky nie sú len zdrojom finančnej straty, ale aj psychickou záťažou u dochodcov.  
 
Najnovšie prípady
 
"V uplynulých dňoch vyzváňal v Seredi falošný MUDr. Hrubý, ktorý dôchodkyňu presviedčal, že jej syn mal nehodu. Keďže ju podvodníci kontaktovali už druhý krát v priebehu pol roka, hovor zložila" , informuje KR PU Trnava.
 
Podobne kontaktovali dôchodkyňu aj v meste Hlohovec, kedy sa volajúca predstavila ako MUDr. Drobná. Seniorke oznámila, že jej syn je na hlohovskom urgentnom príjme a potom sa opravila, že je v nemocnici v Nitre. Keď staršia zena podala hovor dcére, telefonát bol ukončený. Ďalší príoad  bol opäť v okrese Hlohovec. Dôchodkyni volali podvodníci s tým, že jej dcéra je v nemocnici. Tá si ale po hovore informácie ihneď preverila u zaťa a zistila, že ide o podvod. Aj 84 - ročnú Trnavčanku vystrašil podvodný hovor na pevnú linku o 09.00 h ráno. Neznáma osoba jej do telefónu povedala, že dcéra mala dopravnú nehodu, pri ktorej si poranila jazyk a nemôže rozprávať. V pozadí bolo počuť ženský hlas, ktorý hovoril – mami, pomôž mi. Od ženy žiadala požičať 10 tisíc eur s tým, že peniaze jej vráti. Prevod na účet sa dôchodkyni nepodarilo v banke zrealizovať a hovor podvodníčka ukončila.
 
Polícia všetky oznámené prípady preverila a v osvete so seniormi naďalej pokračuje. "Sme radi, že starší ľudia sa nedajú zastrašiť, konajú rozvážne a aj keď ide o hrozivé prípady, ktoré sa majú týkať ich blízkych, informácie si najskôr preveria," uviedla polícia.
 
Podvodníci často zneužívajú dôveru a zraniteľnosť seniorov.
 
Starí ľudia sú často menej povedomí o technológiách a nových formách zločinu, čo ich robí ľahkými obeťami. Jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť týmto podvodom, je upozorňovať seniorov, aby boli ostražití a nedôverovali neznámym ľuďom. Je treba ich naučiť rozpoznávať varovné signály a upozorniť ich, aby si dávali pozor na neoprávnený prístup ku svojim osobným údajom, nikomu nedávali peniaze alebo iné cennosti, nevpúšťali do bytu cudzích ľudí a pod.
 
V závere je dôležité uvedomiť si, že podvodníci si neprestajne vymýšľajú nové spôsoby ako oklamať seniorov. Aj z tohto dôvodu preventisti z radov polície navštevujú seniorov priamo v teréne a radia im ako na podvodníkov.
"Seniori a najmä osamelo žijúci dôchodcovia patria medzi najrizikovejšie skupiny, ktoré ľahko a rýchlo môžu cez vymyslenú "historku" podvodníci okradnúť. Už takmer rok chodíme medzi nich a snažíme sa ich varovať pred praktikami podvodníkov, rozprávame sa s nimi aj o tom ako sa im ubrániť. Najdôležitejšie je, aby nikomu peniaze hneď nedávali, neposielali ani nevyhadzovali z okna. Nikto peniaze nepotrebuje tak rýchlo, aby vám v noci vyvolával, vystrašil vás a žiadal okamžite peniaze," informuje polícia,
 
V prípade, ak vám zavolá osoba z neznámeho čísla a nie ste si istí, či hlas v telefóne naozaj patrí vnukovi, synovcovi alebo vzdialenej rodine, hovor ukončite a informácie si overte u príbuzných alebo známych. Buďte obozretní a ak máte podozrenie, že môže ísť o akýkoľvek podvod, neváhajte a ihneď kontaktuje políciu na čísle 158.