Fotografická výstava Ouriela Morgenszterna pod názvom Rendezvous in Vienna

Fotografická výstava Ouriela Morgenszterna pod názvom Rendezvous in Vienna

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
Múzeum holokaustu v Seredi otvorilo 24. októbra 2023  fotografickú výstavu Ouriela Morgenszterna pod názvom Rendezvous in Vienna. Podujatie bolo realizované v spolupráci s Rakúskym kultúrnym fórom Bratislava za účasti predstaviteľov veľvyslanectiev Rakúska, Chorvátska, Izraela, Nemecka a Gruzínska.
Fotografie zachytávajú židovskú komunitu vo Viedni, rôzne udalosti ale aj každodenný život či rôznorodú architektúru.
 
Ouriel Morgensztern  umožňuje ľuďom cestovať prostredníctvom svojho fotoaparátu. Zábery sú plne autentické, lebo ako autor hovorí, žiadnu situáciu, ktorá sa deje pred fotoaparátom neruší svojou prítomnosťou. Ouriel Morgensztern sa narodil v Paríži, vyrastal na dedine v južnom Francúzsku a po pobytoch v New Yorku a v izraelskom kibuci sa pred takmer dvadsiatimi rokmi usadil vo Viedni. Odvtedy mapuje židovskú komunitu svojím fotoaparátom. Diváka privádza aj na ďalšie miesta svojho života, ktorých tvary a farby zachytáva presne a dôrazne: od vidieckeho pokoja svojej juhofrancúzskej domoviny po nádheru viedenskej Ringstrasse, od betónovej architektonickej geometrie Tel Avivu po nedláždené chodníky rwandskej dediny.
 
"Niekedy sa sám seba pýtam, prečo som si vybral fotografiu, prečo som sa stal fotografom. Je na to veľa drobných dôvodov. Pamätám si, že rodinných príslušníkov nám veľa nezostalo, lebo takmer všetkých zavraždili. Mali sme však albumy s ich fotkami. So súrodencami sme ich doma pravidelne otvárali, vyberali jednotlivé fotografie, a takto sme nadväzovali kontakt s príbehom našej rodiny."  povedal pre múzeum Ouriel Morgensztern. Výstava bude dostupná pre verejnosť do 31. decembra 2023.
Fotografická výstava Ouriela Morgenszterna pod názvom Rendezvous in ViennaFotografická výstava Ouriela Morgenszterna pod názvom Rendezvous in ViennaFotografická výstava Ouriela Morgenszterna pod názvom Rendezvous in ViennaFotografická výstava Ouriela Morgenszterna pod názvom Rendezvous in Vienna