Fándlyho rínek

Fándlyho rínek

Školstvo a vzdelávanie     Iveta Tóthová    
 
Juraj Fándly (* 21. október 1750, Častá – † 7. marec 1811)  bol slovenský spisovateľ, rímskokatolícky kňaz a entomológ.  Bola po ňom pomenovaná aj jedna zo Základných škôl v Seredi. Na počesť Juraja Fándlyho bola 13.11.1997 pred budovou školy slávnostne odhalená jeho busta. Tú sa škola rozhodla spolu s okolím zveľadiť. Na dosiahnutie svojho cieľa zorganizovali rínek, ktorý sa zároveň konal pri príležitosti narodenia Juraja Fándlyho.
 
Mgr. Žaneta Baudyšová, učiteľka zo ZŠ J.Fándlyho uviedla: "V krásne pondelkové dopoludnie 23. októbra, sa u nás konal rínek, ktorý sa tešil u detičiek veľkému úspechu.  V ponuke boli sladké aj slané dobroty a na pitie jablkový džús. Záujem bol veľmi veľký. Domáce čerstvo upečené perníčky, bábovky, štrúdle, mafinky, pagáčiky, ako aj všetky dobroty deťom veľmi chutili. Môžeme povedať, že sa rínek vydaril. Predaj dobrôt mal hlavne charitatívny rozmer. Výťažok z predaja použijeme na zveľadenie busty Juraja Fándlyho a jej okolia pred školou. Týmto chceme poďakovať všetkým, ktorí prispeli organizáciou, pečením a kúpou dobrôt."
 
Fándlyho rínek sa konal pod záštitou podporného tímu, ktorý sa usiloval zorganizovať toto podujatie tak, aby sa každý návštevník cítil vítaný a spokojný. Týmto spôsobom všetci, ktorí  sa ho zúčastnili, prispeli k zachovaniu symbolu školy.
 
Fándlyho rínekFándlyho rínekFándlyho rínekFándlyho rínekFándlyho rínekFándlyho rínek