Pozor na podvodníkov! Za nelegálne spílený strom si chceli nechať zaplatiť

Pozor na podvodníkov! Za nelegálne spílený strom si chceli nechať zaplatiť

Mestská polícia     Iveta Tóthová    
 
V Seredi bol zaznamenaný prípad, ktorý varuje pred podvodníkmi so zvláštnymi praktikami. Tí zneužívajú nelegálne spílanie stromov na získavanie finančného zisku.
 
Mestská polícia v Seredi prijala v pondelok 14.8. 2023 oznámenie od občianky mesta, že jej neznáme osoby pred rodinným domom na Športovej ulici spillili jeden z dvoch veľkých smrekov. Po spílení požadovali od jej manžela za robotu 1 300 eur.
 
 Polícia uvádza, že nakoľko osoby peniaze nedostali z miesta odišli na osobnom vozidle. Spílenie stromu si oznamovateľka následne preverila na MsÚ. Tu bolo zistené, že stromy boli spílané bez akéhokoľvek oficiálneho povolenia. 
 
Hliadka MsP vec zdokumentovala a následne prezrela kamerové záznamy, na ktorých bolo podozrivé vozidlo Škoda Fábia s EČV zaznamenané. Spoločenská hodnota stromu bola vyčíslená na čiastku cca 1 617 eur. Na základe toho, bol celý prípad odstúpený na príslušný odbor PZ SR.
 
Povolenie na výrub
 
Je dôležité byť obozretný a dôkladne preveriť akékoľvek takéto návrhy. Ak ide o verejný priestor alebo súkromný pozemok, kde sú stromy v ohrození, mesto alebo príslušné orgány musia mať oficiálnu dokumentáciu a povolenie na ich odstránenie. 
 
Polícia upozorňuje

Na základe tohto prípadu, chce polícia vyzvať obyvateľov, aby si dávali pozor na podobných podvodníkov, ktorí často manipulatívne pôsobia hlavne na starších občanov, dôkladne si preverovali ich dôveryhodnosť, nepúšťali neznáme osoby do svojich bydlísk a na pozemky.

Podvodníci často využívajú moment prekvapenia, časovú tieseň a srdečnosť ľudí v staršom veku.
Podobné prípady sa vyskytujú, keď sa podvodníci snažia napr. vymeniť strešné rýny, napriek tomu, že ste si ich neobjednali;  asfaltovať chodníky pre domom; vydávať sa za opravárov, elektrikárov, vodárov, ktorí prišli s finančnými preplatkami a pod.  
 
Ďalej polícia vyzýva obyvateľov, aby kontaktovali svojich starších rodičov, prarodičov a upozornili ich na tieto praktiky, ktoré skúšajú podvodníci hlavne na starších ľudoch. Ak sa vyskytne takýto prípad, aby okamžite kontaktovali svoju rodinu a políciu.
Pozor na podvodníkov! Za nelegálne spílený strom si chceli nechať zaplatiťPozor na podvodníkov! Za nelegálne spílený strom si chceli nechať zaplatiťPozor na podvodníkov! Za nelegálne spílený strom si chceli nechať zaplatiťPozor na podvodníkov! Za nelegálne spílený strom si chceli nechať zaplatiťPozor na podvodníkov! Za nelegálne spílený strom si chceli nechať zaplatiťPozor na podvodníkov! Za nelegálne spílený strom si chceli nechať zaplatiť