Melódie záhrady v čaji a v hudbe

Melódie záhrady v čaji a v hudbe

Kultúra a divadlo     Ružena Šípková    
Tento rok sa uskutočnil už XV. ročník podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad, slávilo teda svoje jubileum. Koná sa, aby priblížilo krásu parkov a záhrad a aby šírilo myšlienky ich aktívnej ochrany a kvalitnej údržby. V roku 2023 prebiehalo v dňoch 2. – 4. júna, a to vo viacerých krajinách sveta, vrátane Slovenska. Na podnet Rady Európy začala od roku 2018 organizátorov tohto podujatia v rôznych krajinách zastrešovať spoločná európska iniciatíva Rendez-vous aux jardins (jej hlavným koordinátorom je Ministerstvo kultúry Francúzskej republiky). Každý ročník prináša spoločnú európsku tému, tá tohtoročná bola Melódie záhrad. Zahŕňala ako prírodné zvuky (spev vtákov, bzučanie hmyzu, šumenie vetra, lístia, trávy či vody), tak hudbu, ktorá odjakživa do parkov a záhrad patrí. Navyše, parky a záhrady sú zdrojom inšpirácie pre hudobných skladateľov, maliarov a iných umelcov.
 
Víkend otvorených parkov a záhrad na Slovensku organizuje Národný Trust, n. o. V roku 2023 mohla slovenská verejnosť v rámci tohto podujatia navštíviť viac ako 110 verejných i súkromných parkov a záhrad v rôznych oblastiach krajiny. Už niekoľko rokov sa zapája aj Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi.  
 
Tento rok som toto podujatie navštívila v piatok 2. júna, keď sa v múzejnej záhrade uskutočnil Čajový večer s hudbou. Vedúca múzea Mária Diková najskôr srdečne privítala manželov Ondejčíkovcov. Tí vedú Bonsajové centrum Bonsai Slovakia a Čajovňu dobrých ľudí v Nitre, ktoré profesionálne fungujú od roku 1990 (ich začiatky sa však datujú od roku 1988). RNDr. Vladimír Ondejčík a RNDr. Alenka Ondejčíková spolupracujú s Mestským múzeom – Fándlyho farou v Seredi už niekoľko rokov. Tentoraz v múzejnej záhrade rozprávali predovšetkým o čaji, v ktorom sa skvele vyznajú: importujú len skutočne kvalitné čaje priamo zo slávnych čajových plantáží. Importu predchádzajú osobné návštevy čajových záhrad, rôznych výstav a výskumných ústavov čaju v krajinách ako Japonsko, Čína, Taiwan, Nepál, India či Srí Lanka. Čajovňa dobrých ľudí ponúka aj vedecké čaje so zvýšenými zdravotnými účinkami, napríklad proti alergiám, na zlepšenie funkcií mozgu, srdcovocievneho systému, imunity a pod. Manželia Ondejčíkovci sa s obecenstvom podelili aj o niektoré svoje zážitky z cestovania a o poznatky o oblastiach, kde sa pestuje čaj. Dozvedeli sme  sa napríklad, že v niektorých oblastiach Číny kedysi zbierali čajové lístky vycvičené opice (pretože čajové políčka boli na ťažko dostupných miestach), že existujú rôzne odrody čaju matcha (tak ako rôzne odrody viniča) a že viacnálevovou prípravou čaju možno z neho eliminovať teín a využiť všetky prospešné látky, ktoré čaj poskytuje. Súčasťou podujatia bola aj ochutnávka výborných čajov: Safarika-Afrika (korenistý rooibos) a Titicaca (ovocný čaj s ananásom).  Niekoľko záujemcov ochutnalo i čaj matcha pripravený pri krátkom čajovom obrade, ktorý sme mali možnosť sledovať. Napokon sme dostali žartovnú radu, čo robiť, keď od prílišného pitia čaju nemôžeme zaspať: treba vypiť pohár vína alebo piva a kto nemôže piť alkohol, musí si zabehnúť päť kilometrov. Účinok je vraj rovnaký. Program o čaji sa niesol v príjemnej a veselej atmosfére a po jeho skončení si viacerí návštevníci zakúpili  rôzne čaje z ponuky manželov Ondejčíkovcov.
 
            Nasledoval koncert trnavskej speváčky, gitaristky a autorky hudby Ildikó Kali, ktorej svojské a nezameniteľné pesničky sú inšpirované šansónmi, world music i folkom. Mária Diková sa vzácnej hudobnej hostky opýtala, ako to bolo kedysi v minulosti so založením jej prvej kapely Nirvána. Ildikó Kali odpovedala, že k založeniu kapely ju inšpirovala kniha Hermanna Hesseho Siddhártha. Mala ju požičanú na veľmi krátky čas a prečítala ju za jedinú noc. Máriu Dikovú ďalej zaujímalo rodinné prostredie, z ktorého umelkyňa vzišla. Odpoveďou bolo, že obaja rodičia Ildikó Kali pochádzajú z mnohopočetných rodín, v ktorých sa bežne emotívne spievalo. Aj projekt Ildikó Kali Nebudem mlčať, prezentovaný v záhrade Mestského múzea – Fándlyho fary v Seredi, bol emotívny. Je totiž reakciou na súčasnú ťaživú politickú i spoločenskú situáciu. Vyjadruje odpor proti ruskej agresii na Ukrajine, proti komercii v spoločnosti i proti násiliu voči LGBTI+ ľuďom. Vyzdvihuje silu umenia, charakterných ľudí a poukazuje na krehkosť slobody. Ildikó Kali stačí na silnú umeleckú výpoveď len mocný tvárny hlas a temperamentná hra na akustickej gitare. Hudba, ktorú tvorí, je často inšpirovaná tradičnými rómskymi piesňami. Čo sa týka textov, v tomto projekte siaha často po sonetoch Williama Shakespeara či po básňach Federica Garcíu Lorcu, no zhudobnila napríklad aj báseň Charla Baudelaira Albatros, text Juraja Bindzára Tri farby dúhy a báseň ukrajinského básnika Ivana Franka Blažený muž (v minulosti Ildikó Kali zhudobňovala hlavne básne Evy Luky a Jána Botta). V humornej pesničke Neverná žena (zhudobnenej básni Federica Garcíu Lorcu) si s Ildikó Kali v refréne napokon zaspievalo aj obecenstvo. Hudobníčka však veselo poznamenala, že na Morave sú ľudia oveľa ochotnejší spievať. Po pesničkách sa v múzejnej záhrade ozýval potlesk, hudba a texty poslucháčov oslovili. Ildikó Kali sa trochu obávala, či poetickými textami obecenstvo príliš neunavila. No potom skonštatovala, že keď sa na nás zo všetkých strán valí pretlak komercie, nezaškodí raz za čas pretlak básní.  Skrátka, celý večer bol podnetný a inšpiratívny.
 
            Na druhý deň, v sobotu 3. júna sa v Mestskom múzeu – Fándlyho fare v Seredi od 10.00 hod. do 17.00 hod. uskutočnili prehliadky historickej záhrady, ktorá je exteriérovou expozíciou múzea. Návštevníci sa dozvedeli veľa o histórii zaniknutého stredovekého kostola zo 14. storočia a bývalej fary (dnes budovy múzea). Navštívili i lapidárium a v záhrade mohli obdivovať Fándlyho nekvitnúcu jabloň. Odborný výklad mali na starosti lektorky PhDr. Eva Vrabcová a Mária Diková. V nedeľu 4. júna v popoludňajších hodinách sa zavŕšil program seredského Víkendu otvorených parkov a záhrad Rodinnou nedeľou s rozprávkou Teatra Neline O lúke, motýľovi a kvetinovej víle v múzejnej záhrade a s následnými rodinnými prehliadkami expozícií múzea. Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi ponúklo počas víkendu zaujímavý a rozmanitý program pre návštevníkov rôznych vekových kategórií. Vychutnať si melódie záhrady bol dobrý nápad.
 
Foto: autorka a Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi
           
Melódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbeMelódie záhrady v čaji a v hudbe