Maloletý šoféroval auto, v ktorom viezol svojich kamarátov

Maloletý šoféroval auto, v ktorom viezol svojich kamarátov

Mestská polícia     Iveta Tóthová    
 
Neprešli ani tri mesiace od prípadu, kedy iba 11- ročný maloletý šoféroval v Seredi v plnej premávke motorové vozidlo. Mestská polícia chlapca zastavila a prípad odovzdala na riešenie štátnej polícii. O jazde maloletého informovali v tom čase takmer všetky celoslovenské médiá. A opäť tu máme podobný prípad šoférovania tentoraz iba 14 - ročného mladíka.
 
Prípad sa stal v piatok 19. mája 2023, kedy operátor Mestskej polície v Seredi prijal telefonický oznam, že v kempingu sa pohybuje vozidlo BMW, na ktorom jazdí iba 14 ročný chlapec s ďalšími osobami. Ako polícia ďalej informuje, kamerou bolo vozidlo s vodičom spozorované ako vychádza z parkoviska pred vjazdom do kempingu a odchádza smerom do mesta. Ďalšími kamerami sa podarilo vozidlo monitorovať, pričom vodič s vozidlom prešiel na ul. SNP smerom na štadión, kde sa hliadke na chviľu stratil z dohľadu. Následne hliadka skontrolovala priľahlé ulice, čím vozidlo spozorovala a zastavila na Hornočepeňskej ulici.
 
Počas kontroly bolo zistené, že vozidlo skutočne riadi iba 14 - ročný chlapec a vo vozidle sa ešte nachádzajú dvaja 16 - roční chlapci a dve 15 - ročné dievčatá. Nakoľko bol pod vekovým limitom na legálne vedenie vozidla, jeho nezodpovedné správanie mohlo ohroziť jeho vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť osádky aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Na miesto bola preto privolaná hliadka štátnej polície. Tá priestupok v doprave zadokumentovala a spis predložila na správne konanie. Policajti riešili nevodiča nielen za jazdu po meste, ale aj za „požičané“ auto od rodičov. Ako uvádza KR PZ Trnava, 14 - ročný tínedžer je v zmysle zákona už trestne zodpovedný a auto BMW používal bez súhlasu rodičov a naplnil znaky prečinu neoprávneného používania motorového vozidla. Rodičia však pri výsluchu nedali súhlas na jeho stíhanie, preto policajti prípad v zmysle zákona odložia.
Maloletý šoféroval auto, v ktorom viezol svojich kamarátovMaloletý šoféroval auto, v ktorom viezol svojich kamarátov