Škôlkari si postavili máj

Škôlkari si postavili máj

Zvyky a tradície     Iveta Tóthová    
 
Materská škola na ulici D. Štúra počas roka pripravuje  pre deti rôzne aktivity, pomocou ktorých spoznávajú našu národnú kultúru, zvyky, ľudové piesne a tance. Jednou z každoročných iniciatív je aj stavanie mája.
 
Śkôlkari z  MŠ D.Štúra B z triedy motýliky si s učiteľkou Adrianou Bašovou a zástupkyňou Jarmilou Matisovou pripravili krátky program piesní a tancov, čím priblížili túto tradíciu svojim spolužiakom z materskej školy. Ozdobili a postavili farebnú vetvičku ako symbol jari a  naučili sa niečo o symbolike mája, ktorú tento zvyk nesie. Pre deti to bol nezabudnuteľný zážitok, niektoré si obliekli ľudové kroje, spolu spievali tradičné piesne a tancovali okolo mája. S radosťou zdobili konáriky,  postupne máj tvarovali a dávali mu konečný vzhľad. Takáto iniciatíva má pozitívny vplyv na deti ale aj rodičov. Máj bude niekoľko dní zdobiť vstup do materskej školy a poteší oko aj okoloidúcim.
 
 
Škôlkari si postavili májŠkôlkari si postavili májŠkôlkari si postavili májŠkôlkari si postavili májŠkôlkari si postavili májŠkôlkari si postavili májŠkôlkari si postavili májŠkôlkari si postavili májŠkôlkari si postavili májŠkôlkari si postavili májŠkôlkari si postavili májŠkôlkari si postavili májŠkôlkari si postavili máj