Bratislavský chlapčenský zbor vystúpil v kostole sv. Jána Krstiteľa

Bratislavský chlapčenský zbor vystúpil v kostole sv. Jána Krstiteľa

Kultúra a divadlo     Iveta Tóthová    
 
V nedeľu 23. apríla 2023 vo farskom Kostole sv. Jána Krstiteľa v Seredi vystúpil popredný Bratislavský chlapčenský zbor.  Ide o uznávané zborové spevácke teleso známe nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Členovia zboru sú často pozývaní na vystúpenia do rôznych kostolov, nakoľko spojenie repertoáru a prostredia chrámov vždy dodáva koncertom výnimočný charakter.
 
Zbor v Seredi vystúpil po slávnostnej svätej omši, ktorú celebroval dekan Ján Hallon. Koncertný program, ktorý sa predstavil výberom zo sakrálnej hudby a piesní spieval pod vedením Magdalény Rovňákovej a jej syna Gabriela Rovňáka. Chlapci v jednom z najstarších pamiatok mesta predviedli vynikajúcu intonáciu a krásne ladený spev umocnený akustikou seredského kostola. Koncert všetkých nadchol a u niektorých vyvolal až zimomriavky. Návštevníci boli nadšení  a zbor odmenili dlhým potleskom. Niektorí z návštevníkov dokonca osobne chlapcom vyjadrili svoje uznanie a podporu.  Bol to úžasný zážitok pre každého, kto sa koncertu zúčastnil ale aj pre okoloidúcich, nakoľko veľkolepý spev bolo počuť aj mimo kostola.
 
Bratislavský chlapčenský zbor pôsobí na slovenskej umeleckej scéne od r.1982. Jeho zakladateľkou je ArtD. Magdaléna Rovňáková. Vznikol pri Slovenskej filharmónii no v  roku 1988 sa osamostatnil. Repertoárový záber sa rozšíril o diela pre soprán, alt, tenor a bas. Dnes je teleso súčasťou Súkromnej umeleckej školy, kde študuje priemerne 80 chlapcov vo veku 7 - 28 rokov. Koncertná zložka má 45 členov. Bratislavský chlapčenský zbor má na svojom konte 7 CD, TV filmy a spoluprácu so svetovými filmovými spoločnosťami. Pýši sa prvenstvami v medzinárodných súťažiach, účinkuje na festivaloch na Slovensku i v zahraničí. Je držiteľom mnohých ocenení, medzi nimi je aj zlatá medaila prezidenta SR a cena Ministra kultúry SR.
Bratislavský chlapčenský zbor vystúpil v kostole sv. Jána KrstiteľaBratislavský chlapčenský zbor vystúpil v kostole sv. Jána Krstiteľa