Na Garbiarskej ulici umiestnili pasce na mestské holuby. Odchytených je prvých 61 kusov

Na Garbiarskej ulici umiestnili pasce na mestské holuby. Odchytených je prvých 61 kusov

Životné prostredie a príroda     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MsÚ Sereď    
V apríli umiestnili lovci mestských holubov živolovné pasce na strechu činžiaku na Garbiarskej ulici. Po prvej kontrole odchytili a zo Serede odviezli prvých 61 kusov okrídlených neporiadnikov.
 
Na základe množiacich sa podnetov od obyvateľov mesta sa seredská radnica rozhodla zabezpečiť odborný odchyt mestských holubov. OZ Divé krídla, ktoré práce v meste vykonáva, zrealizovalo najprv monitoring ich výskytu. Na jeho základe určilo presné miesto, ktoré je pre umiestnenie pascí najefektívnejšie. „Štyri pasce sme nainštalovali na strechu výškového činžiaku na Garbiarskej ulici. Okolité strechy neniesli pobytové znaky po holuboch, boli takmer úplne čisté, čo značí, že holuby ich nenavštevujú alebo navštevujú len v minimálnej miere. Jediná strecha, ktorú sme zmonitorovali a bola znečistené od holubieho trusu extrémne, bola strecha na výškovom činžiaku. Preto sme sa rozhodli nainštalovať pasce práve na tejto streche,“ vysvetlil Daniel Harada z OZ Divé krídla. Dodal, že pasce kontrolujú pravidelne a pri každej kontrole je doplnená potrava, aj voda pre ďalšie ulovené holuby. Spádové územie, z ktorého pasce holubov prilákajú, je pritom až do 300 metrov od nich.
 
Po prvých dňoch sa podarilo odloviť spolu 61 kusov. Ani jeden z nich nebol chránený poštový holub, všetky jedince boli zdravé a v mimoriadne dobrej kondícii, zhodnotili odborníci. To znamená, že Sereď a jej okolie poskytuje vďačné podmienky pre ich život a rozmnožovanie sa. Odchyt v Seredi potrvá približne tri mesiace a o jeho výsledkoch vás budú Seredské novinky informovať.  
 
foto: OZ Divé krídla
Na Garbiarskej ulici umiestnili pasce na mestské holuby. Odchytených je prvých 61 kusov