Národného behu Devín - Bratislava sa zúčastnili aj Seredčania

Národného behu Devín - Bratislava sa zúčastnili aj Seredčania

Šport     Iveta Tóthová    
 
V nedeľu 16. apríla 2023 sa konal 75. ročník Národného behu Devín - Bratislava.  Podujatie je označované ako pýcha slovenského športu s koreňmi vo vzácnej tradícii. Tento rok boli medzi viac ako 4 000 pretekármi boli aj nadšenci behu zo Serede.
 
História behu sa začala písať v roku 1921, čím sa podujatie stalo najstarším cestným behom a najstaršie atletické podujatie na Slovensku. Cieľom pretekov nie sú vrcholové športové výkony, ale popularizácia behu ako takého. Preto sa na trať aj tento rok postavili amatéri aj  slovenská bežecká špička,  ženy, muži, mladšie ročníky i seniori. Štart jubilejného 75. ročníka TIPOS Národného behu Devín - Bratislava bol na parkovisku pod devínskym bralom. Odtiaľ trať o dĺžke 11,625 km viedla do centra Bratislavy. Pre menej zdatných bežcov a mládež bol pripravený 2,5 kilometrový  tzv.  malý Devín s traťou spod mosta Lanfranconi k Propelleru. Súťažilo sa v štrnástich kategóriách podľa pohlavia, veku a dĺžky trate.  Traja najúspešnejší bežci v každej kategórii boli odmenení medailou. Dokopy sa tak rozdalo až 36 cien. 
 
Členovia a priaznivci OZ BAJKORUN zo SEREDE rekreačne behajú niekoľko rokov. Pravidlene sa zúčastňujú mnohých športových podujatí, napr.  Beh Pezinkom, polmaratóny v Košiciach, Banskej Bystrici, horský beh Baba-Kamzík, z mimo slovenských je to Budapešť či Pardubice. Nevynechávajú ani domáce behy ako Seredský beh či Beh Nádeje.  Na Národnom behu DEVÍN-BRATISLAVA skončili s nasledovným umiestnením:
 
JOMOVÁ Mariana - 6. z celkovo 22 v kategórii Ženy 60 rokov a viac
MACHÁČ VAŠKOVÁ Jana - 155. z celkovo 321 v kategórii Ženy 40-49 rokov
STRIGÁČOVÁ Silvia - 154. z celkovo 321 v kategórii Ženy 40-49 rokov
MACHÁČ Erik - 377. z celkovo 745 v kategórii Muži 40-49 rokov
PAVLÍK Dominik - 713. z celkovo 1309 v kategórii Muži do 39 rokov
ANDRÁŠI Branislav - 518. z celkovo 745 v kategórii Muži 40-49 rokov
 
 
 
 
Národného behu Devín - Bratislava sa zúčastnili aj SeredčaniaNárodného behu Devín - Bratislava sa zúčastnili aj SeredčaniaNárodného behu Devín - Bratislava sa zúčastnili aj SeredčaniaNárodného behu Devín - Bratislava sa zúčastnili aj Seredčania