Zbierka tehál v Múzejnej záhrade sa rozrástla o nové kusy. Z domu zavraždeného novinára

Zbierka tehál v Múzejnej záhrade sa rozrástla o nové kusy. Z domu zavraždeného novinára

História     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MsÚ Sereď    
Jedným zo zaujímavých miest Serede, kde viete aspoň na chvíľu opustiť zhon a načerpať pokoj, je historická Múzejná záhrada v centre mesta. Okrem reprezentatívne upravených a príjemných zelených zákutí ju zdobí aj súkromná zbierka tehál. Tá sa čerstvo rozrástla o štyri kúsky zo zbúraného domu zavraždeného novinára.
 
Rozsiahlu zbierku tehál múzeu v Seredi zapožičal domáci zberateľ Dušan Irsák. „Zberateľstvom tehál sa zaoberám 30 rokov. Tak, ako si iní z dovolenky radi nosia suveníry, ja si prinášam tehličky. Získal som kúsky napríklad zo Škótska, Slovinsky, či Rakúska. Teším sa aj kúskom zo seredského Zberného dvora na Cukrovarskej ulici, kde som častým návštevníkom,“ vysvetlil zberateľ.
 
Jeho zbierka v Múzejnej záhrade sa postupne rozrastala a dnes obsahuje 100 exponátov. „Tá najstaršia je zo stredoveku, takzvaná prstová, pretože sa formovala priamo prstami. Zaujímavosťou sú aj  renesančné tehly s odtlačkami zvieracích labiek,“ spresnila vedúca múzea, pani Mária Diková. Dodala, že návštevníci medzi tehlami nájdu exponáty zo 17. - 19. storočia zo šľachtických i mestských tehelní, niektoré aj s erbmi miest – Viedeň, Bratislava, Trnava, Nitra, Svätý Jur, Šaľa, Šamorín, ale i rôzne zo začiatku 20. storočia – Hlohovec, Trnava, Nitra, Šoporňa a iné.
 
V apríli tohto roka sa súkromná expozícia vynovila o štyri kusy tehál zo zbúraného domu zavraždeného investigatívneho reportéra Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači. Návštevníci si tieto a aj ďalšie zaujímavé tehly môžu obzrieť vo verejne prístupnej Múzejnej záhrade, ktorá sa nachádza za budovou Fándlyho fary – Mestského múzea Sereď. Prístupná je v dňoch  Utorok – Sobota: 9.00 – 17.00 hod. (v období október – apríl) a 10.00 – 18.00 (v období máj – september), vstup do záhrady je voľný.  
 
Viac informácií o Mestskom múzeu Sereď nájdete na http://www.muzeum.sered.sk/ 
 
foto: autor
Zbierka tehál v Múzejnej záhrade sa rozrástla o nové kusy. Z domu zavraždeného novináraZbierka tehál v Múzejnej záhrade sa rozrástla o nové kusy. Z domu zavraždeného novinára