Vernisáž výstavy výtvarných diel pod názvom: "Jasenovac", bývalý koncentračný tábor

Vernisáž výstavy výtvarných diel pod názvom: "Jasenovac", bývalý koncentračný tábor

Umenie a literatúra     Iveta Tóthová    
Múzeum holokaustu v Seredi  v spolupráci so Srbskou ortodoxnou cirkvou - Diecézou Slavónie pripravili dňa 4. apríla 2023 vernisáž výtvarných diel pod názvom  ''Jasenovac'' bývalý koncentračný tábor.
 
Vernisáž otvoril vladyka Jovan, pakracko-slavónsky eparcha, hierarcha Srbskej pravoslávnej cirkvi v Chorvátsku.  Pozvanie prijal aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero, primátor mesta Sereď Ondrej Kurbel ako aj zástupcovia viacerých veľvyslanectiev. Vernisáž výstavy obohatila hudba v podaní Ladislava Fančoviča a Jany Macíkovej.
 
Výstava predstavuje výtvarné diela sestry Marije, ktorá je mníškou v pravoslávnom kláštore v Jasenovci. Na sérii dvadsiatichpiatich obrazov zachytáva veľké ľudské utrpenie v jednom z najkrutejších koncentračných táborov. „V období holokaustu tu ustašovci zavraždili obzvlášť krutým spôsobom najmenej 99.000 ľudí. Vraždy vykonávali nožmi, kladivami, či špeciálne zhotoveným náčiním určeným špeciálne na vraždenie. Medzi ich obete patrili hlavne pravoslávni Srbi, Židia, Rómovia a oponenti ich režimu z radov Chorvátov a bosnianskych moslimov,“ uviedol riaditeľ múzea Martin Korčok.
 
Vladyka Jovan, chorvátsky biskup Srbskej pravoslávnej cirkvi je medzinárodne uznávaným historikom. Venuje sa predovšetkým holokaustu, obzvlášť v Jasenovaci. Študoval na viacerých zahraničných univerzitách a spolupracuje s mnohými medzinárodnými organizáciami, ktoré skúmajú tému holokaustu. Práve v tomto období bol vyhladzovací tábor Jasenovac v Chorvátsku  označovaný horším ako Osvienčim. Aj dozorcovia z iných koncentračných táborov pri jeho návšteve omdlievali od hrôzy. Zverstvá a brutalita boli nepredstaviteľné, obete boli rafinovane sadisticky mučené, medzi nimi tisíce detí. Na tragédiu, ktorá sa v tábore odohrala sa sestra Marija rozhodla poukázať prostredníctvom umenia. Svojimi obrazmi sprostredkovala emóciu, bolesť, smútok aj utrpenie. Ide o pripomienku toho, aby sme si pamätali minulé tragédie a robili všetko pre to, nech sa takéto udalosti už nikdy neopakujú.
 
Výstava mala premiéru v decembri 2018 v Bosne. Odvtedy putuje po ďalších krajinách ako Srbsko, Chorvátsko, Rumunsko, Anglicko. V Seredi budú obrazy vystavené do konca apríla 2023.
Vernisáž výstavy výtvarných diel pod názvom: Vernisáž výstavy výtvarných diel pod názvom: Vernisáž výstavy výtvarných diel pod názvom: Vernisáž výstavy výtvarných diel pod názvom: Vernisáž výstavy výtvarných diel pod názvom: Vernisáž výstavy výtvarných diel pod názvom: Vernisáž výstavy výtvarných diel pod názvom: Vernisáž výstavy výtvarných diel pod názvom: