Výroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeu

Výroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeu

Zvyky a tradície     Iveta Tóthová    
 
Pri príležitosti blížiacej sa Veľkej noci mestské múzeum v Seredi každoročne pripravuje pre návštevníkov veľkonočné tvorivé dielne. Vedúca múzea Mária Diková zakaždým pripraví program, ktorý ponúka deťom aj dospelým možnosť vyskúšať si svoju kreativitu a vlastnoručne si vyrobiť tematické dekorácie.
 
Techniku maľovania kraslíc voskom tento rok predviedla lektorka Magda Šimáková. Ukážku výroby hlinených ozdôb vysvetľoval Róbert Šťastný a vypaľovanie do dreva ukázala Andrea Beličková.  Návštevníci mohli obdivovať aj šikovné ručičky Ľubov Hudákovej a členiek Klubu paličkovanej čipky zo Šoporne. Obľube sa tešia aj drôtené dekorácie, ktorých výrobu predviedli Janka Kamasová a Ján Šušuk.
 
Tvorivé  dielne sú výbornou príležitosťou pre všetkých, ktorí majú radi tradičné remeslá a chcú sa naučiť vyrábať vlastné dekorácie. Dielne boli aj tento rok  pre mnohých návštevníkov veľkým lákadlom. Stretli sa tu ľudia s rôznymi zručnosťami a každý mohol vyrábať ozdoby takým spôsobom, ktorý mu vyhovoval. Lektori predviedli výrobu veľkonočných dekorácií takou technikou, ktorá zaujala najmä tých najmenších.  S veľkým záujmom sa zapojili do tvorivého procesu, čím sa zároveň učili spôsobom ľudového remesla. No nielen deti ale aj dospelí si užili čas v múzeu a zároveň ukázali svoj kreatívny potenciál. Veď veľkonočné dekorácie vždy spestria naše domovy, dodajú  im farbu a veselosť. Tieto sviatky sú totiž obdobím radosti a vítania jari.
Výroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeuVýroba veľkonočných dekorácií v mestskom múzeu