Výlety po riekach i lesoch: Jar v Trnavskom kraji je plná zážitkov

Výlety po riekach i lesoch: Jar v Trnavskom kraji je plná zážitkov

Životné prostredie a príroda     Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj    
Bohyňa jari Vesna otvorí vodácku sezónu a turisti budú objavovať tajomstvá živej i neživej prírody v sprievode odborníka. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj pripravila program na sedem jarných sobôt. Od 15. apríla do 27. mája sa konajú Lesopotulky a na 22. apríla sú naplánované splavy troch riek. 
 
Po minuloročnom úspechu podujatia S Vesnou na vodu si aj túto jar môžu milovníci splavov vybrať, na ktorej z riek v Trnavskom kraji otvoria novú vodácku sezónu. Malý Dunaj a Dunajské ramená sú pokojné vodné toky vhodné aj pre rodiny s deťmi. Menej skúsení vodáci sa však môžu vybrať aj na Váh, ktorý má v úseku okolo Hlohovca svoju pôvodnú, blúdivú podobu.
 
S Vesnou môžete obdivovať krásy prebúdzajúcej sa prírody z úplne novej perspektívy. Netreba sa ničoho báť. Na začiatku každého splavu absolvujú účastníci rýchlokurz splavovania, k dispozícii budú mať všetko potrebné vybavenie. A na riekach ich budú sprevádzať skúsení splavovatelia,“ vysvetlila Petra Hencelová z KOCR Trnavský kraj.
 
Výlet po Malom Dunaji sa začne pri Vodnom mlyne v Tomášikove a skončí v obci Jahodná. Štart ďalšieho, približne trojhodinového splavu Dunajských ramien, je v obci Vojka nad Dunajom. O niečo dlhší výlet po rieke Váh sa začne pri obci Sokolovce a cieľom bude Hlohovec.
 
Pre výletníkov hľadajúcich program aj na ďalšie jarné soboty, pripravila KOCR Trnavský kraj pravidelné Lesopotulky, ktoré sa konajú vždy na inom mieste. Účastníkov týchto nenáročných vychádzok budú sprevádzať geológ, zoológ alebo lesný pedagóg – podľa toho, o ktorú lokalitu pôjde.
„Prebádame krasovú krajinu, v ktorej pramení rieka Trnávka, zažijeme očarujúce výhľady na kopanice, navštívime piesočné duny plynule prechádzajúce do borovicového lesa. Odborníci odpovedia na otázky o činnosti jaskyniarov i o fungovaní lesa. Spoznáme proces formovania krajiny aj históriu úzkokoľajky v Malých Karpatoch. Pri troche šťastia budeme pozorovať divoké vtáctvo i vysokú zver,“ pokračuje Petra Hencelová.
 
Prvé tri termíny Lesopotuliek sú zamerané na neživú prírodu (K prameňu Trnávky - 15. 4., Kuchynsko-orešanským krasom - 22. 4., Naprieč Smolenickým krasom - 29. 4.). Okruh pri Váhu (6. 5.) poteší milovníkov vtáctva a o živej prírode bude reč aj počas ďalších troch zážitkových výletov (Obrázkovou horou - 13. 5., Majdánskym chotárom - 20. 5., Šaštínske duny - 27. 5.).
 
Lístky na všetky Lesopotulky, ale aj na každý s trojice splavov S Vesnou na vodu sú dostupné na web stránke krajzazitkov.sk.  
 
Trnavský kraj zážitkov je Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj. Systematicky vytvára podmienky na rozvoj cestovného ruchu na území Trnavského samosprávneho kraja a jeho turistických destinácií: Trnava región, Piešťany a okolie, Matúšova zem – Galanta a okolie, Žitný ostrov a Záhorie. Zároveň je marketingovou centrálou a zastrešuje propagáciu cestovného ruchu pre svojich členov doma a v zahraničí. Organizuje podujatia a vytvára a predáva zážitkové produkty cestovného ruchu, ktoré dotvárajú ponuku výletnej destinácie Trnavského kraja zážitkov.
Výlety po riekach i lesoch: Jar v Trnavskom kraji je plná zážitkovVýlety po riekach i lesoch: Jar v Trnavskom kraji je plná zážitkovVýlety po riekach i lesoch: Jar v Trnavskom kraji je plná zážitkovVýlety po riekach i lesoch: Jar v Trnavskom kraji je plná zážitkovVýlety po riekach i lesoch: Jar v Trnavskom kraji je plná zážitkov