Literárne popoludnie so spisovateľkou

Literárne popoludnie so spisovateľkou

Umenie a literatúra     Iveta Tóthová    
 
Literárne popoludnia so spisovateľmi sú príležitosťou pre čitateľov komunikovať so svojimi obľúbenými autormi a dozvedieť sa viac o ich práci, inšpirácii a procese písania. V stredu 23. marca sa členovia Denného centra pre seniorov stretli so seredskou autorkou Ruženou Scherhauferovou. Prítomným prišla porozprávať o svojom najnovšom románe Láska z Bagdadu. Hoci knižka vyšla už pred niekoľkými mesiacmi, popoludnie so spisovateľkou bolo zaujímavým a obohacujúcim zážitkom pre každého zúčastneného.
 
Autorka začala predstavením svojho románu, načrtla cestu od začiatku po vydanie knihy  a rozpovedala jej obsah. Láska z Bagdadu je román o krásnej Sáre, ktorá sa narodila Slovenke a Iračanovi. Po štúdiách na Slovensku sa otec vrátil s rodinou do Iraku a Sára si zvykala na nové podmienky. Zoznámila sa s mladíkom Aramom. Zaľúbili sa do seba, ibaže ich láska musela zostať v tajnosti, pretože Sára bola moslimka a Aram kresťan. Iracké zákony takýto vzťah neakceptujú a neakceptoval ho ani Sárin otec, zarytý moslim. Napriek nepriazni osudu a obdobiu ničivých vojen, ktorých strojcom bol despota Saddám Husajn, ich láska prežívala. Bola plná turbulencií a zúfalých pokusov byť konečne spolu, čo viedlo k tomu, že si nechtiac ubližovali.  Aram sa z nerozvážnosti oženil, hoci svoju ženu nemiloval a so Sárou sa stretával ďalej.  Po vojnách bola situácia v Iraku nejasná, pretože sa rozmohol terorizmus. Aram odchádza do zahraničia, neskôr do Austrálie. So Sárou je v kontakte. Má plán, ako by si konečne oni dvaja mohli život zmeniť a byť spolu. Sára Aramovo rozhodnutie napodiv schvaľuje.  Potom sa Aram odmlčal...
 
Ruženu Scherhauferovú ako autorku mnohých románov v Dennom centre veľmi dobre poznajú. Okrem toho, že je členkou DC, tu pravidelne organizuje literárne besedy. Vždy pútavo rozpráva ako rozvíja postavy vo svojich knihách a tvorivý proces, ktorým prechádza pred uverejnením každej z nich. Romány píše od srdca a verí, že ak je kniha dobre napísaná, ak má príbeh, ktorý zarezonuje u čitateľov, svoje publikum si vždy nájde.
 
Počas besedy si zúčastnení vypočuli aj krátke úryvky z knihy, ktoré určite každého v publiku očarili. Popoludnie spestrili pripraveným programom aj žiaci Základnej umeleckej školy v Seredi z literárno-dramatického odboru, ktorý vedie Simona Šárkány DiS.art. Celkovo bola skúsenosť s účasťou na literárnom popoludní s významnou seredskou spisovateľkou inšpirujúca. Autorkin pohľad na proces písania a jej ochota podeliť sa o svoje skúsenosti so seniormi boli skutočne cenné. Podujatia ako sú tieto, pomáhajú podporovať hlbší cit k literatúre a sile písaného slova.
Literárne popoludnie so spisovateľkouLiterárne popoludnie so spisovateľkouLiterárne popoludnie so spisovateľkouLiterárne popoludnie so spisovateľkouLiterárne popoludnie so spisovateľkouLiterárne popoludnie so spisovateľkou