Hudobný svet prišiel o zvukového majstra Jána Červenku, rodáka zo Serede

Hudobný svet prišiel o zvukového majstra Jána Červenku, rodáka zo Serede

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
V piatok 17. marca zomrel vo veku 66 rokov zvukár a technik Ján Červenka.  Ako umelecký profesional zaoberajúci sa spracovávaním zvuku, bol  neoceniteľným prínosom pre mnoho hudobných projektov. Celý jeho život bol spájaný s muzikou . Narodil sa v Seredi do hudobnej rodiny. Jeho otec a jeho strýko Jaroslav Červenka boli kapelníci v známej jazzovej kapele Ali Jazz Band.
 
Ján Červenka bol basgitarista starej zostavy kapely Ventil RG a taktiež účinkoval v kapele Knock-out spoločne s Petrom Hečkom a Júliou Hečkovou. Nahral viac ako 100 platní, postavil základy hudobnej produkcie a zvukového inžinierstva na Slovensku a v Česku v 20. a 21. storočí. Ján Červenka spolupracoval na albumoch skupiny Elán, ale aj Metalindy, Roba Kazíka, Marcely Laiferovej, Laca Lučeniča a mnohých ďalších. ( wik. ) Bol slovenským zvukovým majstrom a audiovizuálnym technikom. Jeho práca bude navždy slúžiť ako ukážka špičkovej kvality zvukového inžinierstva. Jednotlivé nahrávky dokázal oživiť a zdokonaliť tak, aby vytvorili neuveriteľné zvukové zážitky. Jeho prínos pre hudobný svet bude navždy zapamätaný.
 
Smútia za ním aj hudobníci,  s ktorými spolupravoval. Skupina Metalinda na fb vyjadrila nad stratou veľký žiaľ slovami: "Dnes nás opustil kamarát, súputník, Kráľ Zvuku, Mixu, Masteringu, Ján Červenka Pred pár dňami sme spolu volali a dnes máme oči pre plač. Ďakujeme, že si pri nás stál dlhé roky, a za pomoc pri našich albumoch." 
 
Jožo Ráž zo skupiny Elán sa vyjadril: "Jano Červenka bol vynikajúci odborník, zvukár a technik a okrem toho aj obchodník. Veľmi nám pomáhal svojou činnosťou a je nám strašne ľúto za to čo sa stalo."
 
Smútok opísal aj Laco Lučenič:  "Zomrel môj kamarát, skromný veľmajster štúdiovej práce, Janko Červenka, ktorého práca bola ako Rolls Royce alebo švajčiarske hodinky, na čo sa dá veľmi rýchlo zvyknúť… Bol expert na štúdiové a hudobné softvéry aj hardvéry o ktorých hovorieval s úplnou samozrejmosťou. Po každej stránke dobrý človek na ktorého ste sa mohli obrátiť s čímkoľvek... Hovorí sa, že každý je nahraditeľný. V prípade Janka Červenku som však pesimista, nenahradí ho nikto. Bol jedinečný človek, majster vo svojom odbore."
 
(foto: fb Ján Červenka)
 
Hudobný svet prišiel o zvukového majstra Jána Červenku, rodáka zo Serede