Od 20. marca končí povinná izolácia pri covide

Od 20. marca končí povinná izolácia pri covide

Zdravie     Iveta Tóthová    
 
Úrad verejného zdravotníctva po dohode s Ministerstvom zdravtníctva SR  kompletne ruší s účinnosťou od 20. marca 2023 povinnú päťdňovú domácu izoláciiu osôb pozitívnych na COVID-19 a karanténu úzkych kontaktov.  Hlavný hygienik Ján Mikas povedal: "COVID-19 sa dostáva na úroveň ostatných akútnych respiračných ochorení, pri ktorých sa ľudia chránia sami s ohľadom na vlastné zdravie, ale aj na ochranu zraniteľných skupín."
 
Pacienti s covidom budú naďalej v starostlivosti svojich ošetrujúcich lekárov, ktorí im budú nastavovať liečbu či stanovovať práceneschopnosť.  Ľudia by ale mali byť zodpovední nielen k sebe ale aj okoliu. Ak ste chorí, nechoďte do práce, školy či do iných kolektívov a verejných priestorov. Treba si uvedomiť, že COVID-19 je infekčné ochorenie a hoci domáca izolácia už nebude povinná, je nutné brať ohľad na svoje vlastné zdravie a na zdravie zraniteľných skupín.

Vyhláška k prekrytiu horných dýchacích ciest sa nateraz rušiť nebude. Naďalej je respirátor povinné nosiť pri návšteve lekára, lekárne či zdravorníckeho zariadenia. Respirátor je  povinný aj pre personál i návštevníkov zariadení sociálnych služieb.

 


 
 
 
Od 20. marca končí povinná izolácia pri covide