Brigáda zameraná na vyčistenie nábrežia Váhu

Brigáda zameraná na vyčistenie nábrežia Váhu

Životné prostredie a príroda     Iveta Tóthová    
 
Rieky majú pre mestá veľký potenciál. Poloha mesta pri vodných tokoch môžu prispieť k rozvoju rôznych odvetví, ktoré z neho robia atraktívne miesto na život a prácu. Najmä príroda pri riekach môže poskytovať mnoho príležitostí na oddych a relax. Prechádzky, rybárčenie, pikniky alebo jednoducho len relaxovanie s krásnym výhľadom na vodnú hladinu sú aktivity, ktoré si mestá s absenciou riek nemôžu dovoliť. Pritom práve tieto činnosti môžu byť veľmi zábavné a príjemné na trávenie voľného času pre rodiny či v spoločnosti priateľov.
 
Sereď má tú výhodu, že leží pri rieke Váh. No mnohí si prírodu v jej okolí nevážia a znečisťujú ju rôznym odpadom. S cieľom udržať brehy Váhu čisté prišiel pred dvoma rokmi Richard Hričovský s myšlienkou organizovania brigád. V deviatich sériách sa mu pravidelne darilo spolu s dobrovoľníkmi čistiť prírodu najmä od šintavského mosta po camping.
 
S príchodom teplejšieho počasia tento rok zdokumentoval stav opačným smerom a to na nábreží v časti Larzenky. Medzi väčším množstvom odpadu sa nachádzali pneumatiky, striekačky, rozbité fľaše, oblečenie, stavebný aj biologický odpad. Poškodené boli aj náučné tabule, ktoré počas revitalizácie nábrežia osadili skauti. Išlo o smutný pohľad ale hlavne nebezpečné prostredie. R.Hričovský preto na sobotu 18. a nedeľu 19. marca zorganizoval v poradí desiatu brigádu, zameranú na odstránenie toho, čo tam iní ľudia zanechali. Zabezpečil rukavice, vrecia a dobrovoľníkov čakal s raňajkami od Bistra galéria. Vystriedalo sa tu cca 15 ľudí, medzi ktorými boli členovia SRZ MO Sereď, OZ Vodný Hrad aj súkromného média Seredonline. Ruku k dielu pridal i primátor mesta Ondrej Kurbel. Vyzbieralo sa 20 vriec odpadu, ktoré boli odvezené na zberný dvor.
 
foto: R.Hričovský
Brigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia VáhuBrigáda zameraná na vyčistenie nábrežia Váhu