Marec, mesiac knihy

Marec, mesiac knihy

Umenie a literatúra     Iveta Tóthová    
 
Marec je mesiac knihy v mnohých krajinách vrátane Slovenska a Českej republiky. Tento mesiac je venovaný podpore čítania, literatúry a kníh.  Knižnice, knihkupectvá, školy a ďalšie inštitúcie pri tejto príležitosti organizujú rôzne podujatia, ako sú napríklad literárne festivaly, autorské čítania, výstavy kníh ale aj súťaže a akcie, ktoré majú za cieľ motivovať ľudí k čítaniu.
 
Marec – mesiac knihy bol prvýkrát vyhlásený v roku 1955 v bývalom Československu na počesť Mateja Hrebendu, ktorý sa narodil a aj zomrel v marci. Od narodenia miloval knihy, no pre problémy so zrakom prosil susedov z okolitých domov, aby mu čítali. Počas svojho života sa venoval zbieraniu kníh a na svojich cestách zachraňoval výtlačky pred pálením či vyhodením. Okrem kníh zbieral aj ľudové piesne či rozprávky a prispel k vybudovaniu viacerých knižníc.
 
„Mesiac kníh“ je vynikajúcou príležitosťou objaviť nových autorov, preskúmať rôzne žánre a venovať sa literatúre zábavným a zmysluplným spôsobom. Je to skvelý čas zapojiť sa do miestnej čitateľskej komunity a prežívať radosť z čítania! Hoci knihy vytláčajú moderné technológie, stále platí, že čítanie pomáha posilňovať kultúrne povedomie a vedomosti v spoločnosti. Mestská knižnica v Seredi má mesiac marec vyhradený pre školy, predškolské a školské zariadenia.  Ako knižnica informovala naše noviny,  v dopoludňajších hodinách majú pripravené prednášky pre škôlkarov a žiakov prvého stupňa základných škôl. „Tento mesiac sa zameriame na deti zo školských zariadení, aby sme im ukázali čaro príbehov ukrytých v knihách.  Ostatní čitatelia ale nemusia byť sklamaní, vynahradíme im to v ostatných mesiacoch podujatiami aj pre dospelých,“ uviedla knižnica.
 
Hoci je dnešná doba hektická a ľudia si informácie rýchlejšie vyhľadajú na internete,  dobrú knihu nič  nenahradí. Prenáša nás do sveta fantázie, rozprávok a dobrodružstiev. Kniha vzdeláva, zlepšuje pamäť, zvyšuje slovnú zásobu, učí ľudí ku koncentrácii a je formou lieku proti depresii. Súbežne s „Marcom – mesiacom kníh“ sa tento rok v termíne od 6. – 10. marca koná aj „Týždeň slovenských knižníc.“  Ide o každoročné podujatie, ktoré sa koná na Slovensku a ako už názov napovedá, trvá zvyčajne týždeň. Podujatie slúži na propagáciu knižníc, čítania a všeobecnej podpory kultúrneho rozvoja.
Počas Týždňa slovenských knižníc sa v knižniciach konajú rôzne podujatia ako literárne stretnutia, besedy, prezentácie knižných noviniek, výstavy, čítania pre verejnosť a mnoho ďalších podujatí, ktoré majú za cieľ zvýšiť záujem o knihy a čítanie. Ak máte chuť čítať a doma máte už všetko „prelúskané“, okrem knihkupectva alebo knižnice skúste navštíviť knižné búdky, z ktorých sa v Seredi jedna nachádza na Námestí slobody, druhá určená pre deti je v  Zámockom parku a tretia je pred ZŠ J.Fándlyho. Búdky možno v sebe ukrývajú knihy, ktoré už síce nevoňajú novotou, ale hlavní hrdinovia môžu vďaka Vám opäť ožiť a rozrozprávať Vám nový, neprebádaný príbeh.
 
Marec, mesiac knihy Marec, mesiac knihy Marec, mesiac knihy Marec, mesiac knihy Marec, mesiac knihy Marec, mesiac knihy Marec, mesiac knihy Marec, mesiac knihy