Iba 11 ročný šoféroval auto

Iba 11 ročný šoféroval auto

Mestská polícia     Iveta Tóthová    
 
Mestská polícia sa počas výkonu činnosti stretáva naozaj s rôznymi prípadmi. Niektoré môžeme označiť vyslovene za raritu, ktorá sa len tak nevidí. Len nedávno sme v meste mali prípad, kedy vodič jazdil s nakreslenými ŠPZ-kami a už polícia musela riešiť ďalší prípad. Maloletá osoba šoférovala vozidlo priamo v premávke. 
 
Udalosť sa odohrala pred nákupným centrom Kaufland, kde si pozorný občan všimol, že k obchodu prišiel na vozidle maloletý vodič. Ako uviedla mestská polícia, občan skutočnosť oznámil na OOPZ Sereď odkiaľ  požiadali mestskú políciu o preverenie situácie. Kamerovým systémom bolo vozidlo s českými značkami monitorované a hneď po naštartovaní, nastúpení osádky a prejdení niekoľkých metrov, hliadka vozidlo za pomoci majákov zastavila. Na miesto bola privolaná hliadka OOPZ, nakoľko vodič mal iba 11 rokov. Tí zistili, že okrem maloletého  sa vo vozidle viezla aj jeho stará mama spolu s majiteľkou auta. Policajti sa spolu s posádkou auta presunuli na policajné oddelenie. Vzhľadom k tomu, že dieťa nie je možné postihnúť za priestupok, polícia rieši osoby, ktoré mu umožnili auto šoférovať. V zmysle zákona o priestupkoch je za priestupok v doprave spoluzodpovedná majiteľka vozidla.
 
Polícia upozorňuje, že umožnenie dieťaťu šoférovať auto je nielen protiprávne, ale aj maximálne nezodpovedné a najmä veľmi riskantné. Osoby, ktoré nie sú držiteľmi vodičského oprávnenia, nesmú sadnúť za volant.
 
Nikdy sa nenechajte dieťaťom uprosiť na čo i len krátku jazdu autom. Dieťa totiž nedokáže správne vyhodnotiť situáciu v premávke, môže spanikáriť a spôsobiť tak rôzne kolízne situácie. V prípade vážnej nehody neprevezme zodpovednosť maloleté dieťa ale tí, ktorí mu šoférovanie umožnili a zverili mu tak auto do rúk. Rovnako tak v prípade nehody nebudú splnené ani podmienky povinného poistenia a spôsobenú škodu budete pravdepodobne musieť uhradiť v plnej výške.
 
záznam bezpečnostnej kamery
 
Iba 11 ročný šoféroval auto