Návšteva v Múzeu holokaustu v Seredi

Návšteva v Múzeu holokaustu v Seredi

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
Múzeum holokaustu v Seredi od jeho vzniku navštívili tisíce návštevníkov. V piatok 17.februára sa do jeho priestorov prišli pozrieť aj zamestnanci mestského úradu v  Seredi a členovia Zväzu vojakov SR - klub Sereď. Riaditeľ múzea Martin Korčok uviedol, že si tento počin veľmi váži. Návštevu označil ako výnimočnú a dodal: "Prial by som si, aby ich nasledovali aj ďalší primátori a starostovia miest a obcí z celého územia Slovenska."
 
Múzeum holokaustu v Seredi je súčasťou SNM-Múzea židovskej kultúry v Bratislave. Vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Slávnostne bolo otvorené bolo 26. januára 2016. Jeho existencia dostala mesto Sereď na svetovú mapu miest, ktoré si pripomínajú holokaust.
 
Múzeum predstavuje autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovenku počas druhej svetovej vojny na Slovensku v rokoch 1941 -1945.  Počas druhej svetovej vojny boli z múzea deportovaní slovenskí Židia. Putovali do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov, zriadených na okupovanom území Poľska. Cieľom múzea je vypracovať sa na poprednú inštitúciu v oblasti boja proti antisemitizmu, rasizmu a xenofóbii. Pripomínať si životné príbehy obetí a preživších holokaustu. Súčasťou múzea je stála expozícia Múzea holokaustu v Seredi, v ktorej sú uverejnené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s danou témou. Múzeum je aj ako pamätník všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska, pričom táborom v Seredi počas štyroch rokov prešlo 16 000 , ktorých väčšina z nich bola zavraždená počas holokaustu. Múzeum holokaustu v Seredi slúži aj ako vzdelávacie stredisko. Ponúka odborné prednášky a vzdelávacie semináre pre školy. Múzeum navštívili za dobu existencie prezidenti, politici, veľvyslanci, umelci, herci a ďalší významní hostia.  Seredské novinky pravidelne prinášajú články z výstav, koncertov, prednášok a ďalších podujatí, ktoré kolektív pracovníkov múzea organizuje. Mimo akcií je múzeum otvorené od pondelka do piatka od 8:00 do 15:00 hodiny, v sobotu je zatvorené a v nedeľu od 9:00 do 16:00 hodiny.
 
 
 
 
 
Návšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustuNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v SerediNávšteva v Múzeu holokaustu v Seredi