"Dopravná výchova" pre vodičov na Komenského ulici

"Dopravná výchova" pre vodičov na Komenského ulici

Mestská polícia     Iveta Tóthová    
 
Zápchy, kolízne situácie a nerešpektovanie dopravného značenia - taká je každé ráno situácia na Komenského ulici v Seredi. Mestská polícia sa preto rozhodla vo štvrtok 16. februára vykonať pred základnou školou preventívnu akciu s rozostavanými kuželmi pre vodičov.
 
Zástupca náčelníka mestskej polície Peter Sokol uviedol: " Našim cieľom bolo vytvoriť bezpečnejší prechod detí do školy.  Niektorí vodiči totiž nerešpektovali žltú čiaru (ZÁKAZ ZASTAVENIA) zastavili na nej, druhé vozidlo zastavilo v strede a tretie zastavilo za odparkovanými vozidlami na parkovisku. Ďalšie vozidlá parkovali vpravo pred rodinným domom, čím opäť ohrozovali prechádzajúcich chodcov! Deti vyskakujúce z vozidiel takto prebiehali medzi vozidlami. Nakoľko pred bránou školy vodiči vykladajúci deti vždy vytvárali 3 odstavné pruhy na vykladanie detí, pristúpiťli sme k organizácii dopravy tým, že sme vytvorili dočasne jeden jazdný pruh, kde vodiči môžu medzi kuželmi zastaviť, vyložiť dieťa a plynule odísť bez toho, aby nejaké iné vozidlo zrazilo jeho dieťa. Vodiči, ak budú voči sebe aj v budúcnosti  ohľaduplní,  postoja s vozidlom a počkajú na vodiča pred sebou, tak sa bez väčších ťažkostí dopravná situácia pred školou ukľudní."
 
Žiaľ spomínaná situácia nastáva aj z dôvodu úzkej vozovky a množstva vozidiel prechádzajúcich v danom úseku počas rannej špičky.  Odhadom tu v čase od 7:30 do 8:00 hodiny prejde okolo 130 áut.  Ďalším problémom je nedostatok parkovacích miest, kde by rodičia na krátky čas odstavili svoje vozidlo. Najmä prváčikov je totiž často potrebné až do školy osobne odprevadiť. Na tejto ulici sa nachádza aj  materská škola, kde rodič musí dieťa v škôlke odovzdať, takže opäť musí niekde odparkovať.
 
Erik Štefanek, poslanec MsZ, známy zástanca ekologickej najmä cyklistickej dopravy ohodnotil situáciu na tejto ulici obzvlášť v ranných hodinách ako zlú a dodal, ktorá si nutne vyžaduje komplexnejšie riešenie. "Aj keď už v minulosti došlo k obmedzeniam a úprave dopravy v tomto úseku, nepostačuje to. Každodenne sú vystavení riziku tí najzraniteľnejší účastníci premávky - naše deti. Aktivitu MsP vítam, avšak nie je reálne, aby boli na mieste mestskí policajti prítomní vždy. Zároveň vieme, že napomenutie či usmernenie vodičov zmení ich zaužívané správanie len v málo prípadoch."
 
Mestská polícia by na Komenského ulici chcela do budúcna vykonať  zmeny: "V dohľadnej dobe tu vznikne vodorovné dopravné značenie, ktoré bude určovať jeden jazdný pruh, bude osadený spomaľovač pred prechodom pre chodcov, osadíme vpravo stĺpiky, aby vodiči nemohli ísť parkovať pred rodinný dom a dopravným značením sa zakáže vjazd vozidiel od smeru garáží. Mestská polícia sa bude ďalej venovať usmerňovaniu dopravy v tomto úseku" , ozrejmila nám mestská polícia.
\\\\\\\\