Naj škola

Školstvo a vzdelávanie     Veronika Kóšová, ZŠ J. A. Komenského v Seredi    
Ešte v roku 2020 sa ZŠ Jana Amosa Komenského prebojovala ako jediná škola z okresu Galanta do vedomostnej súťaže slovenskej televízie Naj škola. Pravidlá umožňovali postúpiť za každý okres iba jednej škole. Napriek tomu, že okresov máme na Slovenku o niečo viac, pred kamerami sa postupne od septembra 2023 vystrieda 72 základných škôl. V štúdiu sa vždy proti sebe postavia 3 tímy  buď zo západného, stredného a východného Slovenska. Každý tím reprezentujú traja súťažiaci,  v publiku ďalších 30 žiakov a jeden pedagóg. Školy, ktoré postúpia do samotného finále, zabojujú o hlavnú výhru - 10 000 eur.
Ambíciou tvorcov relácie, ktorá od samotného začiatku narážala na pandemické opatrenia, čím sa jej realizácia natiahla na 3 kalendárne roky,  je podnietiť záujem žiakov i divákov o vedomosti, nárečia, významné osobnosti či rôzne zaujímavosti  z regiónov Slovenska.
V sobotu 14. 1. 2023 bola odvysielaná epizóda zábavno-súťažnej šou nakrútenej v máji 2022, v ktorej si zmerali sily naši žiaci so žiakmi zo ZŠ v Ivanke pri Nitre a žiakmi  zo ZŠ v Tlmačoch.
Naša škola organizuje pre žiakov množstvo akcií a zapája ich do rôznych súťaží. Preto sa stalo, že v deň nakrúcania  jeden autobus žiakov druhého stupňa odchádzal na medzinárodné stretnutie projektu LIRE do českej partnerskej školy, druhý autobus na nakrúcanie do Bratislavy a tretia skupina žiakov reprezentovala školu vo finále školskej basketbalovej lige (apropo skončili sme na 1. mieste).
Verili sme, že všetky naše akcie dopadnú úspešne, pretože sme prípravám venovali množstvo času a energie, lenže v živote nedopadne vždy všetko podľa našich predstáv.  Postaviť sa pred kamery si vyžaduje okrem vedomostí i riadnu dávku odvahy. Stres, emócie  či tlak zohrávajú svoje. Je dôležité vedieť prijať prehru a aj keď nás mrzí, potriasť ruku súperom, ktorí boli tentokrát lepší.
Napriek tomu, že sme neuspeli, žiaci mali zážitok zo stretnutia s influencerom Expl0m v priestoroch školy, získali nové vedomosti o našom regióne, pri príprave na súťaž a zo štúdia si odniesli cenné skúsenosti.
Ďakujeme žiakom, ktorí nás reprezentovali. Veríme, že účasť v televíznej šou bola pre všetkých prínosom, ponaučením a neodradí nás zapojiť sa do podobnej výzvy.
 
Ak ste nestihli televíznu premiéru, môžete si pozrieť Naj školu z archívu RTVS. https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/19324/379256#0
 
Naša škola má veľa „naj“. Žiaci ich v dokrútke uviedli omnoho viac, ale televízny štáb najviac zaujala naša pieseň.  https://www.youtube.com/watch?v=nCjRbhc_RPU