Projekt zo Serede bude podporený z participatívneho rozpočtu Trnavského kraja

Projekt zo Serede bude podporený z participatívneho rozpočtu Trnavského kraja

Samospráva a štátna správa     Iveta Tóthová    
 
Trnavská župa vyhodnotila už štvrtý ročník svojho participatívneho rozpočtu s názvom Tvoríme kraj. Prostredníctvom neho mohli opäť obyvatelia miest a obcí rozhodnúť o využití časti finančných prostriedkov z rozpočtu týchto miest či obcí. Už v minulosti boli z participatívneho rozpočtu podporené seredské projekty ako OZ Mám rád cyklistiku ( cyklostojany a servisný stojan ), Slovenský skauting, 82. zbor Polaris Sereď ( nábrežie Váhu ), SRZ MsO ( čisté brehy Váhu ).
 
Až 250-tisíc eur bude tento rok rozdelených medzi 53 občianskych a komunitných projektoch. Rozhodlo o tom aj hlasovanie verejnosti, do ktorého sa zapojil rekordný počet 22-tisíc hlasujúcich, ktorí odovzdali spolu 70 762 hlasov. Hlasovanie prebiehalo od 16.decembra 2022 do 9. januára 2023.
 
Vyhodnotenie
 
Po vyhodnotení výsledkov sa bude v okrese Dunajská Streda  realizovať 13 projektov, v trnavskom okrese 12, v okrese Galanta deväť, a v hlohovskom okrese to budú štyri projekty. V okrese Piešťany obyvatelia hlasovaním rozhodli o podpore piatich projektov, rovnako ako v okresoch Skalica a Senica. Úspešné projekty budú zrealizované do konca tohto roka. Informácie priniesol Trnavský samosprávny kraj.
 
Zo Serede boli prihlásené dva projekty : DD a DSS Sereď v spolupráci s Domovom sociálnych služieb pre dospelých Košúty s projektom Svet za oknom z tepla domova a KC Priestor, Sereď s projektom Priestor pre stretávačky.
 
Ľudia hlasovaním rozhodli, že úspešným sa stalo KC Priestor Sereď a projekt Priestor pre stretávačky
 
Opis projektu: Stretávačky sú miestom pre stretávanie mladých ľudí zo Serede v KC Priestor, ktoré sú usporadúvané od jari 2022. Sú miestom, kde si môžu mladí ľudia oddýchnuť, nadväzovať priateľstvá, budovať komunitného ducha, ale aj riešiť svoje problémy vďaka spolupráci so sociálnymi pracovníkmi. Potreba ich vzniku vzišla priamo od študentov a ich pedagógov, s ktorými spolupracujeme počas celého školského roka na rozličných podujatiach a workshopoch a prehĺbila sa príchodom mladých z Ukrajiny. Projekt Priestor pre stretávačky rozširuje možnosti, ktoré budú mladým v rámci pravidelných stretnutí vedieť poskytovať tak, aby boli reflektované ich potreby. Priestor pre stretávačky tak bude komplexnou sériou pravidelných podujatí, v rámci ktorých budú mať mladí ľudia k dispozícii priestor, v ktorom môžu byť sami sebou, môžu si oddýchnuť, stretnúť svojich rovesníkov a prehlbovať priateľstvá. Na druhej strane, práve vďaka dlhoročným skúsenostiam, ktorú členovia majú v neformálnom vzdelávaní, sú stretávačky aj miestom, na ktorom sa buduje sebavedomie mladých a rozvíjajú sa ich schopnosti. Stretávačky sú šité priamo na mieru pre cieľovú skupinu - generáciu Z, mladých ľudí približne od 14 do 19 rokov študujúcich na základných školách a stredných školách v Seredi, či žijúcich v meste. Projekt bude podporený čiastkou 5000 eur.
 
Druhý projekt neuspel
 
Druhý prihlásený seredský projekt bol z DD a DSS Sereď  s názvom Svet za oknom z tepla domova. Ten úspešný nebol a tak podporený z participatívneho rozpočtu nebude. (zdroj:TTSK)
 
 
Projekt zo Serede bude podporený z participatívneho rozpočtu Trnavského kraja