Súťaž vo varení kapustnice

Súťaž vo varení kapustnice

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
Tradičná súťaž vo varení kapustnice v seredskom campingu nám každý rok pripomína blížiaci sa čas Vianoc.  Tentoraz sa súťaž konala v sobotu  3. decembra.  A keďže takéto súťaže sú všeobecne obľúbené, organizátori nemali núdzu ani o súťažiacich ani o návštevníkov. Tohto roku sa prihlásilo 18 družstiev. Aj to je dôkaz toho, že aj napriek chladnému počasiu je táto súťaž z roka na rok populárnejšia. Nie je to totiž len o varení tohto tradičného jedla, ale najmä o priateľských stretnutiach a zábave.  Veď príjemné prostredie, okolitá príroda a skvelá spoločnosť sú zárukou toho, že sa tu ľudia cítia dobre a stále sa sem  radi vracajú.
 
Súťažné tímy začali s varením o 10:00 hodine a mali približne štyri hodiny nato, aby uvarili čo najchutnejšiu kapustnicu. Organizátori poskytli drevo na kúrenie, vodu a chlieb. Súťažiaci si museli priniesť kotlíky a všetky ingrediencie.  Prvý ročník súťaže vo varení kapustnice sa konal v roku 2015 a v tom čase ju zorganizovali členovia OZ Zelená hliadka. Hneď prvý ročník sa stretol s veľkým ohlasom. Preto sa Renáta Žákovičová zo seredského campingu rozhodla túto súťaž usporadúvať každý rok.
 
Ako uvádza historická literatúra na našom území kapustnicu varili už Kelti. Preto nie je pôvodnou slovenskou špecialitou. Obmenená príprava a vylepšovanie po príchode pobaltských Slovanov však na nej zanechali nezanedbateľnú národnú pečať a stala sa typickým slovenským národným jedlom. Preto kapustnicu radíme k šperkom domácej slovenskej kuchyne.  V regionálnych receptoch kapustnice sú značné rozdiely. V každom kraji, údolí i dedine na Slovensku sa varí vianočná kapustnica trochu inak. Základ je ale rovnaký a to je kyslá  kapusta. Podľa obdobia varenia sa kapustnica delí na pôstnu a sviatočnú. Do pôstnej katolíckej vianočnej (Štedrý deň) sa nedáva mäso, zahusťuje sa napr. bielymi hladkými haluškami, smotanou a roztreným zemiakom. Vo sviatočnej nájdeme napr. už aj údené mäso a klobásu. Nevyhnutné sú sušené hríby.  Aj v Seredi bol obsah kolíkov rôznorodý. Kým niekto dal do kapustnice spomínané hríby, údené mäso či klobásy, iní  pridali aj pretlak, muškátový orech či sušené slivky. Porota napokon rozhodla nasledovne: 1 miesto obsadili Takáčovci, 2. miesto Ivetka tím a 3. miesto patrilo Majerníkovcom.
 
 
 
 
Súťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustniceSúťaž vo varení kapustnice