Polícia spúšťa novú kampaň zameranú na online podvody

Polícia spúšťa novú kampaň zameranú na online podvody

Bezpečnosť     Iveta Tóthová    
 
 
Internetové podvody sú na neustálom vzostupe. Za účelom vylákania peňazí  oslovujú ľudí  falošní vojaci, lekári, darcovia svojho miliónového majetku či záujemcovia o ponúkaný tovar. Známe sú aj praktiky podvodníkov vydávajúcich sa za banky presviedčajúcich napr. zablokovanie účtov alebo vydávajúcich sa za kuriérov, ktorí chcú prístup k Vašim bankovým údajom.  Všetci sú samozrejme zo zahraničia s nevypátrateľnou adresou. Pre políciu síce nie sú hranice štátov prekážkou, no online podvodníci sa nachádzajú aj v ďalekých krajinách, kde si spolupráca na vyriešení takéhoto druhu trestnej činnosti neraz vyžaduje dlhší čas.
 
Najúčinnejšia je prevencia
 
Policajný zbor preto pokračuje v preventívnych aktivitách a na svojich sociálnych sieťach spúšťa novú kampaň “Vytoč svojho podvodníka”. Hlavným cieľom kampane je aktívna účasť verejnosti a prehĺbenie všeobecného povedomia o hrozbe internetových podvodov. Jedná sa o vtipnú, odľahčenú a netradičnú preventívnu kampaň z dielne bezpečnostnej zložky, ktorá  má potenciál osloviť široké publikum. 
 
O čo ide?
 
Jednoducho ide o zaslanie vysmievajúceho obrázku každému podvodníkovi, ktorý osloví ľudí na internete. Obsah odkazu je jednoznačný – dať najavo, že mu na jeho podvod neskočia, ale ho vytočia. Policajný zbor od takejto netradičnej kampane očakáva nielen možnú demotiváciu podvodníkov, ktorí budú zahltení posmešnými obrázkami od množstva občanov, ale aj zvýšenie povedomia verejnosti o hrozbe online podvodov.
 
Ako polícia uvádza obrázok má dve verzie. Slovenskú „Mňa neoklameš“, na ktorom sa nachádza logo polície, a to preto, aby podvodník vedel, že dotyčná osoba nahlási jeho pokus o vylákanie peňazí priamo polícii. Druhá verzia je anglická a to práve z dôvodu, že mnoho z podvodníkov nepochádza priamo zo Slovenskej republiky.  Anglický výraz “Don’t even try” má za cieľ podvodníkovi povedať, nech sa o podvod ani len nepokúša.
 
Snímka obrazovky pomôže polícii
 
Polícia na svojej stránke vyzýva verejnosť, aby pokračovala v posielaní snímok obrazoviek z komunikácií s podvodníkmi sociálnym účtom polície, ako to robí aj dnes. Takéto snímky s odoslaným obrázkom kampane bude Policajný zbor zverejňovať na svojich sociálnych sieťach ako formu prevencie a včasného varovania. Občania môžu naďalej využívať na priamy kontakt s políciou stránky www.facebook.com/policiaslovakia a www.facebook.com/hoaxpz. (zdroj: Polícia Slovenskej republiky)
 
Prvé obrázky už boli podvodníkom odoslané a osoby boli nahlásené polícii. O nebezpečenstve internetových podvodov informujte najmä seniorov a osoby, ktoré sú ľahko ovplyvniteľné.
Polícia spúšťa novú kampaň zameranú na online podvodyPolícia spúšťa novú kampaň zameranú na online podvodyPolícia spúšťa novú kampaň zameranú na online podvody