Tragické dejiny ale aj hrdinský odpor Židov počas "Povstania vo varšavskom gete"
Tragické dejiny ale aj hrdinský odpor Židov počas "Povstania vo varšavskom gete"
Vo štvrtok 24.novembra sa v Múzeu holokaustu v Seredi uskutočnila vernisáž výstavy „KAŽDÝ TRETÍ“. Podujatie vzniklo v spolupráci s Múzeom varšavského geta a Poľským inštitútom v Bratislave. Ide o jedinečnú výstavu, ktorá mapuje tragické dejiny ale aj hrdinský odpor Židov počas "Povstania vo varšavskom gete".
Jedná sa o prvú zahraničnú výstavu Múzea varšavského geta, ktorá sa konala práve v Seredi. Podujatie moderoval Matěj Beránek a hudobné vstupy boli v podaní Andrej Werner a Snežana Jović-Werner. Výstavu uviedol Piotr Drobniak z poľskej ambasády a zástupca riaditeľa Poľského inštitútu. „Trvalo tri roky, kým sa moja návšteva kolegov v Poľsku zhmotnila do tejto výstavy. Stopla nás pandemická situácia. Na jej príprave sa podieľali hlavne Kristína Svrčková a Bianka Podhorszká. Prítomných výstavou previedla pani kurátorka Nowakowska-Sito, ktorá je zároveň vedúcou oddelenia výstav Múzea varšavského geta,“ uviedol riaditeľ múzea holokaustu Martin Korčok.
Výstava pojednáva o osude takmer 460.000 Židov, ktorí prešli Varšavským getom. Pred septembrom 1939, tvorili Židia asi tretinu populácie celej Varšavy. V jednom meste spolunažívali dva svety - poľský a židovský – líšili sa náboženstvom, oblečením, jazykom a zvykmi. „Väčšina Židov bývala v oblasti ulíc Gęsia, Świętojerska a Nalewki. To bol dôvod nemeckých okupantov pre zriadenie uzavretej štvrte v tejto oblasti - najväčšieho geta v nacistami okupovanej Európe. Výstava je venovaná Židom, ktorí tam žili,“ uvádza Slovenské národné múzeum. Výstava je zostavená z archívnych fotografií, ktoré zachytávajú každodenný život geta počas holokaustu.