Pripomenuli sme si Deň vojnových veteránov

Pripomenuli sme si Deň vojnových veteránov

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
11. novembra sme si opäť pripomenuli Deň vojnových veteránov. V roku 1918 tento dátum znamenal koniec 1. svetovej vojny, kedy presne o 11-tej hodine došlo vo francúzskom Compiégne k podpisu prímeria a v 11-tej minúte zaznela posledná salva. Počas prvej svetovej vojny bolo zmobilizovaných viac ako 65 miliónov vojakov, z nich zahynulo vyše 10 miliónov mužov a ďalších vyše 20 miliónov bolo zranených alebo doživotne zmrzačených. Prvá svetová vojna je považovaná za prvú totálnu vojnu v dejinách ľudstva a jej vojnové hrôzy zostali hlboko vryté do povedomia ľudí.
 
Symbolom tohto dňa je červený kvet poľného maku. Preto v niektorých krajinách nazývajú Deň vojnových veteránov aj Dňom červených makov. Symbol vznikol na podnet básne podplukovníka Johna McCraea „Na flámskych poliach“, ktorú zložil v máji 1915 v oblasti západného Flámska ako dôsledok veľkej krvavej bitky o belgické mestečko Ypres. V básni opísal ako na hroboch vojakov jedného dňa rozkvitli tisícky červených makov „divoké maky rastú, tam medzi krížmi, rada za radou“.
 
Každý rok sa 11. novembra o 11:11 hodine na celom svete rozozvučia zvony na počesť obetí padlých vo vojnách. Symbol vznikol v talianskom meste Rovereto, kde jeho obyvatelia odliali v roku 1925 ZVON MIERU o hmotnosti  22 ton zo zbraní a nábojníc, ktoré zostali na bojisku v okolitých horách. Piliere, ktoré ho nesú, boli zhotovené z peňažných darov 114 štátov sveta a ich zástavy vejú na počesť padlých. K symbolike Dňa vojnových veteránov sa každoročne pripája  aj seredská farnosť  a to rozozvučaním zvonov presne o 11:11 hod. Zvuk zvonov je symbolom toho, že nezabúdame a ctíme si pamiatku všetkých obetí vojen.
 
V Seredi na pamiatku obetí I. svetovej vojny stojí na Čepeňskej ulici pamätník so 128 menami padlých. Pôvodne stál na dnešnom Námestí slobody, kde bol odhalený dňa 28.10.1936 ako spomienka na padlých Seredčanov v 1. svetovej vojne a pri príležitosti vzniku samostatného Česko-Slovenského štátu. Z námestia musel byť pamätník premiestnený na iné miesto a svoje konečné stanovisko  si našiel práve na Čepeňskej ulici.  Pamätník v roku 2018 prešiel kompletnou rekonštrukciou.
Pripomenuli sme si Deň vojnových veteránovPripomenuli sme si Deň vojnových veteránovPripomenuli sme si Deň vojnových veteránovPripomenuli sme si Deň vojnových veteránovPripomenuli sme si Deň vojnových veteránov