Úspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornosti

Úspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornosti

Životné prostredie a príroda     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MÚ a projektov mesta    
Vo vnútrobloku nášho mestského sídliska bude počuť viac vtáčieho štebotu a stromy dostali lepšie šance vyrásť do dospelosti a košatosti. Seredskej radnici sa totiž v týchto dňoch podarilo dokončiť projekt s názvom Zdravé stromy a vtáctvo na sídlisku Dionýza Štúra I. a to vďaka podpore z Nadačného fondu Slovenských elektrární v Nadácii Pontis.
 
Pestrejšia Sereď
Hniezdne búdky, kŕmidlá pre vtáčiky, zavlažovacie vaky, chráničky kmeňov a informačná tabuľa oživili priestranstvo sídliska. „Sereď sa zapojila do grantovej výzvy Energia pre krajinu, ktorej cieľom je ochrana prírody a životného prostredia a zachovanie biodiverzity. Aby sme v Seredi udržali kvalitné a zdravé prostredie, musia byť jeho prirodzenou súčasťou vitálne stromy a zdravé mestské vtáctvo. Tie spoločne vytvárajú pestré prostredie plné vôní, farieb a zvukov,“ vysvetlila Zuzana Slahučková, referentka komunikácie a zelených projektov mesta Sereď.
 
Mestské spevavce
Do korún stromov bolo umiestnených desať hniezdnych búdok pre mestské vtáctvo, a aj špeciálne pre netopiere a veveričky. Postupom času sa stanú domovom pre rôzne mestské spevavce, ktoré v nich privedú na svet svoje potomstvo.
 
Ďalej boli na stromy osadené aj kŕmidlá, ktoré budú môcť obyvatelia v zime dopĺňať vhodnou potravou. „Umiestnili sme sem aj novú infotabuľu ako návod, kedy môžu obyvatelia sídliska začať s prikrmovaním, kedy s ním prestať a tiež zistia, aká potrava je pre vtáčiky najvhodnejšia,“ doplnila Slahučková. Dodala, že nielen na tomto sídlisku obyvatelia s dobrým úmyslom a v dobrej viere prikrmujú mestské vtáky. „V lete aj v zime vidno kríky ovešané pečivom, na okapových chodníkoch sú umiestnené misky s ľudským jedlom. Takto obyvatelia lákajú bližšie k bytovým domom nielen spevavce, ale aj hlodavce. Navyše, nevhodná strava opereným obyvateľom sídliska skutočne škodí, vtáky strácajú energiu, vitalitu, aj priebojnosť, stávajú sa pohodlnejšími a o lov hmyzu sa nesnažia tak, ako by prirodzene mali,“ dodala Slahučková.
 
Pozornosť pre stromy
Na jar pribudne k stromom na tomto sídlisku až 35 nových zavlažovacích vakov. „Ich pomoc v meste sa rokmi osvedčila, s nimi sa podarilo zvýšiť ujateľnosť mladej výsadby v Seredi až na úroveň 95 percent,“ doplnila Zuzana Slahučková. Mesto tiež z grantových prostriedkov zakúpilo nové chráničky kmeňov. Tie odvedú svoju prácu počas vegetačného obdobia, kedy kosci veľakrát nechtiac, no poškodia kmienky stromov. S poškodeným vodivým pletivom už nemá strom ideálne vyhliadky na dlhé dožitie, chradne a odumrie priskoro.
 
Projekt s názvom „Zdravé stromy a vtáctvo na sídlisku Dionýza Štúra I.“ realizovalo Mesto Sereď vďaka finančnej podpore vo výške 2499 eur z Nadačného fondu Slovenských elektrární v Nadácii Pontis. 
Úspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornostiÚspešný grant oživil seredské sídlisko: Mestské stromy aj vtáctvo dostanú viac starostlivosti a pozornosti