Pochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcov

Pochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcov

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
V sobotu 22. októbra sa v Seredi konal očakávaný pochod Krampusov. Podujatie zorganizovalo združenie Neviditeľní, ktorí sú slovenskými lovcami duchov.  Komunita vznikla v roku 2018 a ich úlohou je hľadať odpovede na otázku života po živote. Navštevujú miesta, na ktorých zub času zanechal svoje stopy a život už dávno vyhasol.
 
Natočili už niekoľko  videí a dokumentov s duchárskou tematikou - natáčali na najstrašidelnejších miestach na Slovensku, ale aj v Česku a Rakúsku. Podľa nich sú tajomné miesta plné javov a aktivít, ktoré zaznamenávajú prostredníctvom techniky. Všetky tieto miesta sú zdokumentované v mysterióznom seriáli "NEVIDITEĽNÍ"
 
Samotný pochod Krampusov sa v Seredi stretol s rozporuplnými reakciami, nakoľko určití ľudia vyjadrili s podujatím nesúhlas. Po spísaní petície proti zrušeniu padlo rozhodnutie podujatie  predsa len uskutočniť. Všetci totiž musíme nájsť v sebe kus tolerancie voči iným a dopriať ľuďom zábavu v takej forme, v akej si ju vyberú.  
 
Pochod začal na Námestí slobody a smeroval k Domu kultúry. Démonické bytosti sa vydali ulicami v najrôznejších maskách. Nechýbali chvosty, veľké rohy, dymovnice či svetelné efekty. To všetko bolo sprevádzané výkrikmi, ale aj hlasným smiechom. Podujatia sa zúčastnilo zhruba dvetisíc zvedavcov a to nielen zo Serede a okolia ale aj zo vzdialenejších miest. Negatívom bolo veľmi veľa ľudí, ktorí sa snažili čertov vidieť zblízka a urobiť si s nimi na pamiatku fotografiu. Organizátori s tak vysokou návštevnosťou pravdepodobne ani nepočítali a tak v určitých momentoch vznikal chaos. Nič to ale nemení na fakte, že väčšina mala z pochodu plnú efektov a strašidelných masiek halloweensky zážitok.
 
Podujatie pokračovalo v Dome kultúry premietaním dokumentu o Šintavskej bosorke. Natáčanie prebiehalo v seredskom kaštieli a ide o príbeh Anny Listhiusovej, ktorá bola údajne  horšia ako Báthoryčka. V pivnici jej šintavského panstva sa nachádzala mučiareň, v ktorej svoje obete doslova týrala na smrť, nezávisle od pohlavia alebo veku. Jej rukou padli nielen ženy a muži, ale aj malé deti. Pomocou špeciálnych prístrojov sa NEVIDITEĽNÍ snažili v seredskom kaštieli zachytiť prítomnosť ducha Šintavskej bosorky.
Pochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcovPochod Krampusov prilákal mnoho zvedavcov