Magda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak v Seredi Pozdrav z Malého Dobrofestu

Magda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak v Seredi Pozdrav z Malého Dobrofestu

Kultúra a divadlo     Ružena Šípková    
V piatok 26. augusta 2022 sa v Trnave s veľkým úspechom uskutočnil open-air hudobný festival Malý Dobrofest. Príťažlivý mix hudobných žánrov, pekné počasie a skvelé publikum. Čo viac si možno priať?
            A hneď na druhý deň sme si niečo z dobrofestovej atmosféry mohli vychutnať aj u nás v Seredi na satelitnom koncerte tohto festivalu s názvom Mellow Down Easy. Predstavili sa na ňom účinkujúci z Poľska - Magda „MAGIC“ Piskorczyk & Jędrzej Kubiak.
            Magda „MAGIC“ Piskorczyk zasvätila svoj život hudbe s africkými a afroamerickými koreňmi. Je nielen speváčkou a multiinštrumentalistkou, ale aj hudobnou aranžérkou a autorkou skladieb. Účinkovala na mnohých medzinárodných hudobných festivaloch v Európe a tiež na Taiwane. V ankete Blues Top poľského časopisu Twój Blues ju čitatelia osemkrát zvolili za speváčku roka. Môže sa tiež pochváliť tým, že sa dvakrát prebojovala až do semifinále najväčšej bluesovej súťaže na svete – International Blues Challenge v Memphise v USA. Gitarista Jędrzej Kubiak ovláda všetky techniky hry na všetkých typoch rezofonických gitár. Podieľa sa na albumoch rozličných hudobných žánrov. Je učiteľom hry na rezofonických gitarách a tiež ich opravárom a výrobcom.
            V Seredi sa, ako aj deň predtým v Trnave, prezentovali so svojím akustickým projektom. V príjemnej komornej atmosfére zazneli skladby s príchuťou blues, jazzu či gospelu. Magda „MAGIC“ Piskorczyk má vynikajúci hlas na tieto hudobné žánre – neobyčajne hlboký, tmavý a tvárny. Okrem spevu hrala v niektorých pesničkách na akustickej gitare, v niektorých na basovej gitare a rytmus udávala stompboxom. Jędrzej Kubiak ju sprevádzal na celokovovej rezofonickej gitare, na dobre alebo na akustickej gitare.
                Setlist pozostával jednak z prevzatých pesničiek ako napríklad Oh, Cumberland (Matraca Berg), Avila (The Wailin´ Jennys) či Don´t Ever Let Nobody Drag Your Spirit Down (Eric Bibb), jednak z vlastných pesničiek. Okrem angličtiny znela aj poľština, a to v pesničkách Rzeźb mnie (hudba: Magda, text: Bogdan Loebl) a Nie będę grzeczną dziewczynką (autor: Jarosław Jaromi Drażewski). Dobre nám však padla aj rezká pesnička s anglickým textom Walking z Magdinej autorskej dielne. Z Jędrzejovej tvorby sme si vypočuli inštrumentálnu skladbu Birds, ktorú zahral sám na celokovovej rezofonickej gitare. Pesnička Hellhound On My Trail od Roberta Johnsona mala zaujímavé stvárnenie: Magda ju spievala sediac pri stolíku medzi poslucháčmi a Jędrzej hral na gitare pred pódiom na zemi pokľačiačky, posediačky i poležiačky. Aj takáto show sa môže odohrávať na bluesovom koncerte. Záver vystúpenia patril pesničke Kokomo Blues (Mississippi Fred McDowell).
            Ľudia, ktorí prišli, neoľutovali. Sereď si pripísala k dobru ďalšie pozoruhodné hudobné podujatie. Ako inak, veď to bol pozdrav z trnavského Malého Dobrofestu. A na záver treba dodať, že prostredníctvom hudobníkov nemalého významu.
Magda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak v Seredi Pozdrav z Malého DobrofestuMagda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak v Seredi Pozdrav z Malého DobrofestuMagda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak v Seredi Pozdrav z Malého DobrofestuMagda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak v Seredi Pozdrav z Malého DobrofestuMagda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak v Seredi Pozdrav z Malého DobrofestuMagda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak v Seredi Pozdrav z Malého DobrofestuMagda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak v Seredi Pozdrav z Malého DobrofestuMagda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak v Seredi Pozdrav z Malého DobrofestuMagda Piskorczyk & Jędrzej Kubiak v Seredi Pozdrav z Malého Dobrofestu