Pozvánka na Vata fest

Pozvánka na Vata fest

Kultúra a divadlo     KC Priestor    
Vata leto je adaptáciou známeho Vata festu, ktorý Seredčania môžu poznať už od roku 2018. Tentokrát menšie kultúrne podujatie, ktoré spojí hudbu, literatúru, fotografiu a výtvarné umenie sa uskutoční už v sobotu 20. augusta od 17:00 na Garbiarskej ulici pri novovybudovanej Oddychovej zóne pri Váhu.
 
V krásnom prírodnom prostredí sa predstaví Marcel Páleš so svojím tímom poetov, aforistov, vtipkárov, dramaturgov a scenáristov. Seredčania si ich môžu pamätať z druhého ročníka Vata festu, na ktorom zožali obrovský úspech. Hudbu prinesie mladá kapela Fortuan a Mirka Slančíková Miškechová, ktorá je seredskému publiku už dobre známa.
 
Svoju tvorbu predstaví aj poetka s rozprávkovým menom - Ružena Šípková a v kontraste k nej vystúpi mladý literárny talent - Eva Mančíková. Obe sú autorkami poézie zo Serede. Atmosféru podujatia doplnia fotografia autorky Dominiky Beličkovej. 
 
Vata sa tento rok objaví aj na ďalšom mieste, a to vďaka umeleckej inštalácii, ktorá odprezentuje tému tohto ročníka - Spojenie. Inštalácia bude pozostávať z kvádra, ktorého strany pomaľujú lokálni výtvarníci a výtvarníčky, konkrétne Martina Hilkovičová, Ester Hvojníková, Filip Sedláček a Frederika Kurbelová Fačkovcová. Ich diela bude následne možné odkúpiť a mať tak kus kvalitného umenia z regiónu priamo u seba doma alebo v kancelárii. 
 
VATA vznikla, pretože členovia kultúrno-komunitného centra PRIESTOR vnímali, že regionálni umelci a kultúra sú len vatou, teda nepotrebnou výplňou, v našich životoch. Po kovide sa vatou stávajú spojenia medzi ľuďmi. Dnešný svet je zameraný na individualizmus a na to, že každý má ísť sám za seba. Sériou podujatí chce organizátor priniesť PRIESTOR, v ktorom sa všetci budú cítiť ako súčasť jednej komunity. VATA sa tento rok bude niesť v téme Spojenie a spojí hneď niekoľko podujatí. Nasledujúcim bude Vata jeseň v piatok 23. septembra v Seredskom kaštieli.
 
O podujatí Vata fest
Vata fest je multižánrový kultúrny festival, ktorý spája hudbu, výtvarné umenie, divadlo, fotografiu a najmä ľudí. Prináša takisto diskusie, tvorivé workshopy a krásne ručne robené výrobky. Jeho druhý ročník navštívilo viac ako 1500 ľudí a hostil umelcov ako Jimi Cimbala, BoyWonder, bratia Danišovci a ďalších. Hlavným organizátorom podujatia je komunitno-kultúrne centrum KC PRIESTOR, ktoré otvorilo svoje služby pre verejnosť v roku 2016.
 
O KC PRIESTOR
Hlavným organizátorom podujatia je seredské komunitno-kultúrne centrum PRIESTOR. Ľudia v ňom nájdu možnosť realizovať sa, načerpať novú energiu, spoznať nových priateľov a zároveň rozšíriť svoje vedomosti v oblastiach, o ktoré sa zaujímajú. Vďaka rozvojovému programu, kultúrnym podujatiam, sídliskovým piknikom alebo príjemným oddychovým večerom buduje komunitu ľudí, ktorí trávia svoj čas zmysluplne a svojou pomocou prispievajú k realizácii originálnych a prospešných projektov v meste. Stavia na troch pilieroch, ktorými sú kultúra, rozvoj a podpora.
Pozvánka na Vata fest