Keď hviezdia tí najmúdrejší

Mestský úrad     Ľubomír Veselický    
 
Dva roky nechceného odvykania od kultúry a možno aj vyššie ceny vstupeniek znamenajú čoraz častejšie rušenie koncertov i divadelných predstavení. V chlieve sociálnych sietí potom kvitne neinformovanosť prezentovaná názormi, ktoré by pokojne mohli slúžiť ako ukážková diagnóza pre odborníkov z oblasti psychiatrie.
 
Podnetom na uhnuté úvahy bolo 3. 8. 2022 oznámenie o zrušení vystúpenia šesťdesiatčlenného súboru Lúčnice a Vojtu Nedvěda. Oznámené technické príčiny by mali byť v budúcnosti nahradené nekompromisným odôvodnením. Zrušené pre nezáujem.  V predpredaji si na vystúpenie zakúpilo lístky „až“ 138 záujemcov. Tržba za predané lístky v predpredaji teda bola 2 438 €. Reálne náklady na uskutočnenie vystúpenia predstavovali  20 000 €.
 
Dom kultúry má svoj rozpočet. Nie každá kultúrna akcia je plusová, ale viac ako sedemnásťtisícová sekera kvôli 138 divákom je prisilná káva aj pre rodených filantropov. Ak teda hľadáme príčiny neuskutočnenia kultúrneho predstavenia, je dobré pozrieť sa aj na druhú stranu mince