Na Cukrovarskej to bzučí, kvitne, vonia a hýri farbami! Čo hovoria Seredčania na prvú kvetinovú lúku v meste?

Na Cukrovarskej to bzučí, kvitne, vonia a hýri farbami! Čo hovoria Seredčania na prvú kvetinovú lúku v meste?

Životné prostredie a príroda     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MÚ a projektov mesta    
Experiment seredskej radnice sa pravdepodobne vydaril. Opeľovače a potrebný hmyz sa už hostia na nevädzi poľnej, cíniách, kúkoli, lucerne ďatelinovej, či hadinci. Zakvitli na vynovených plochách v okolí obchodov na Cukrovarskej ulici. Páči sa zakvitnutá plocha aj obyvateľom mesta?
 
Žiaci Základnej školy J. Fándlyho vyrobili označovacie tabuľky „Tu rastie lúka“, aby okoloidúci mohli sledovať, kde rastú rôznorodé kvety. Je ich spolu až 85 druhov a budú zakvitať postupne až do jesene. Sú medzi nimi šľachtené letničky, trávy, byliny, aj ďatelinoviny.
 
Vďaka pravidelnej zálievke a tiež pochopeniu obyvateľov, ktorí plochy schválne nenarúšali, sa postupom času hnedé odburinené ostrovčeky dokázali premeniť na pestrofarebné, voňavé a lákavé ostrovy plné života. Skúste sa nachvíľu započúvať, ak vám to prostredie blízkej svetelnej križovatky dovolí a začujete bzukot pracovitého hmyzu, ktorý by ste tam pred rokom isto nepočuli. To je ono!
 
Okrem pestrosti pre oči okoloidúcich a potravy pre rôznorodý hmyz tkvie potenciál lúčnej plochy v zachytávaní vody. Ten je neporovnateľne vyšší, než potenciál obyčajnej trávnatej plochy. Takáto plocha sa bude správať v daždi podobne ako špongia a nasaje veľké objemy vody, ktorú zadrží a následne bude ochladzovať mestské prostredie. Na jeseň oddelenie životného prostredia ešte doplní lúčne semená na miesta, kde zatiaľ ostávajú menšie nezazelenané fliačiky. 
 
Pozorný a vnímavý okoloidúci si môže všimnúť aj to, že dotykové plochy s chodníkom sú menej zazelenané. Okrem toho, že sú trochu udupané od občasného vyšiapavania, sú dôsledok toho, že betónové chodníky sálajú teplo aj smerom k zeleni. Tá v týchto miestach viac presychá a má nižšiu životaschopnosť. Je to presne princíp toho, prečo sa v mestách darí zeleni menej, než v tradičnom dedinskom prostredí.
 
 
Na Cukrovarskej to bzučí, kvitne, vonia a hýri farbami! Čo hovoria Seredčania na prvú kvetinovú lúku v meste? Na Cukrovarskej to bzučí, kvitne, vonia a hýri farbami! Čo hovoria Seredčania na prvú kvetinovú lúku v meste? Na Cukrovarskej to bzučí, kvitne, vonia a hýri farbami! Čo hovoria Seredčania na prvú kvetinovú lúku v meste? Na Cukrovarskej to bzučí, kvitne, vonia a hýri farbami! Čo hovoria Seredčania na prvú kvetinovú lúku v meste? Na Cukrovarskej to bzučí, kvitne, vonia a hýri farbami! Čo hovoria Seredčania na prvú kvetinovú lúku v meste? Na Cukrovarskej to bzučí, kvitne, vonia a hýri farbami! Čo hovoria Seredčania na prvú kvetinovú lúku v meste? Na Cukrovarskej to bzučí, kvitne, vonia a hýri farbami! Čo hovoria Seredčania na prvú kvetinovú lúku v meste? Na Cukrovarskej to bzučí, kvitne, vonia a hýri farbami! Čo hovoria Seredčania na prvú kvetinovú lúku v meste? Na Cukrovarskej to bzučí, kvitne, vonia a hýri farbami! Čo hovoria Seredčania na prvú kvetinovú lúku v meste?