Dielnička paličkovanej čipky

Dielnička paličkovanej čipky

Zvyky a tradície     Iveta Tóthová    
 
Dňa 22. 7. 2022 začalo  v Mestskom múzeu v Seredi podujatie Dielnička paličkovanej čipky pod vedením seredských paličkárok Ľubov Hudákovej a Ireny Dudášovej. Kurz paličkovania tzv. dielnička začne oficiálne s výučbou 8. septembra a  potrvá do decembra 2022.  Prebiehať bude každý pracovný štvrtok v galérii múzea od 15.30 do 18.00 hod.
 
Vedúca múzea Mária Diková vysvetľuje, že cieľom projektu je rozvoj kreativity v oblasti umeleckého remesla paličkovanej čipky v meste Sereď.  Zámerom je obnovenie tradície pôvodného umeleckého remesla paličkovanej čipky. "Výroba čipiek v Seredi bola totiž veľmi známa a to hlavne v 80. rokoch 19. storočia. Umeleckej výrobe čipiek sa venovali  najmä roľnícke rodiny.  Z radov židovskej obce v Seredi  sa v roku 1848 remeslami ako bolo krajčírstvo, či čipkárstvo živili zväčša židovskí starousadlíci. Čipky sa používali na výzdobu domácnosti, bielizne, odevov, hlavne ľudových odevov - krojov a predávali sa aj do okolitých miest  a obcí."
 
Na otvorenie prišlo okrem divákov aj sedem záujemkýň o paličkovanie. Vedúca múzea úvodom porozprávala zaujímavé fakty z histórie paličkovania  v tomto regióne od čias Uhorska a poznamenala, že v širokom okolí bola známa najmä pestrofarebná seredská paličkovaná čipka. "Seredské čipky tak pásikové ako aj mnohopárové majú bohatú škálu vzorov a vyznačovali sa pestrou farebnosťou. Z regionálneho hľadiska sú zaradené do západného Slovenska, kde boli veľmi rozšírené (okr. Bratislava- vidiek, okolie Senca, Trnavy, Leopoldova až za Piešťany). Mnohopárová farebná čipka seredského typu bola používaná na čatajskom, veľkogrobskom odeve a pásikové čipky i na ľudovom odeve v oblasti Trnavy, ktoré mali aj zložitý tvar.  Podľa točenia pásika dostali názvy šľapková, panenková, húsvaška, buchétka a iné. Tzv. hviezdičkovú čipku tvorila hviezdička z lístkov alebo ploštičiek opletená pásikom. Remeslo výroby čipiek v Seredi pokračovalo ešte do prvej polovice 20. storočia, potom tradičné čipkárstvo zaniklo."
 
 Na konci 20. storočia tradíciu paličkovania čipiek v Seredi i v Šoporni obnovila pani Anna Chlebovcová. Toto umelecké remeslo v Seredi ďalej šíria Ľubov Hudáková a Irena Dudášová a spolu s paličkárkami zo Šoporne sa každý rok zúčastňujú dielní umeleckého remesla, ktoré organizuje Mestské múzeum v Seredi. V súčasnosti čipkárky prezentujú svoju umeleckú výrobu na podujatiach a výstavách na Slovensku i v zahraničí. Na úvodnú dielničku priniesli ukázať svoje výtvory, ktorých krása a obtiažnošť výroby všetkých zaujali.
 
Ak sa aj Vy chcete naučiť vyrábať paličkované čipky, stále máte možnosť sa prihlásiť  na tel. č.  0950 894 373.
Dielnička paličkovanej čipkyDielnička paličkovanej čipkyDielnička paličkovanej čipkyDielnička paličkovanej čipkyDielnička paličkovanej čipky