Ako pomôcť v dnešných horúčavách našej krajine? Prečítajte si zopár rád od OZ Človek a krajina

Ako pomôcť v dnešných horúčavách našej krajine? Prečítajte si zopár rád od OZ Človek a krajina

Životné prostredie a príroda     OZ Človek a krajina    
Teplo a sucho udrelo v plnej sile . Všade oko nás je vidieť nedostatok vody a všetko okolo nás trpí. Klimatická zmena je tu a už ju nezastavíme , musíme sa prispôsobovať . Adaptácia na zmenu klímy bude rozsiahla a nutná . Podľa mňa sa bude skladať z viacerých drobných aj veľkých opatrení.
 
Už sa objavujú výzvy na polievanie a napájadlá pre hmyz a skúsim nejaké opatrenia zopakovať aj ja a niečo aj pridať a rozdeliť do 2 kategórií.
1. Čo môžem urobiť teraz
Vyrobiť napájadlo pre vtáky, hmyz a iné zvieratá . V krajine je rapídny nedostatok vody a trpia hlavne malé živočíchy ktoré nedokážu ubehnúť väčšie vzdialenosti . Stačí miska s vodou do ktorej dáte pár kameňov alebo kus dreva. Vodu je treba pravidelne dopĺňať a meniť . Aj ten čmeliak čo vám opeľuje paradajky potrebuje piť.
 
Poliať vysadené stromy vo vašom okolí. Či už ste ich sadili vy alebo niekto iný, mladé stromy ešte nemajú vyvinuté hlboké korene a toto sucho ich môže doraziť . Možno ste to vy, kto ich zachráni. Dôležité je ich poliať radšej poriadne a menej často . Pre mladučký strom je ideálne 50 až 100 l vody ráz za týždeň. Ale keď nie je iná možnosť aj jedno vedro môže byť na nezaplatenie
 
- Dodržiavať všetky protipožiarne opatrenia , riziko požiaru je teraz enormne vysoké.
 
- Za pekného počasia myslite na búrku . Vlna horúčav sa možno skončí búrkou a zrážkami . Nenechajte tieto zrážky odtiecť preč . nachystajte si sudy na vodu a dajte ich pod odkvap. Resp. dažďový zvod presmerujte niekam kde sa voda bude môcť vsiaknuť do obrovskej nádrže zvanej pôda. Pozorujte krajinu okolo seba a budujte malé miesta kde sa voda môže zachytiť . niekedy stačí len prekopať odrážku na lesnej alebo poľnej ceste
 
- Namulčujte pôdu v záhrade . Pôda je živá a akonáhle sa pôda prehreje nad určitú teplotu život v nej umiera a pôda degraduje . Zakryte pôdu mulčom . Pôda bude zdravšia , bude lepšie prijímať vodu, bude menej vysychať , bude úrodnejšia , nebude tak podliehať erozií.
 
- Znížte výkon vašej klimatizácie . Pamätajte, že za tieto extrémy môže aj klimatická zmena a ta je spôsobená hlavne plytvaním energie . Čim menej elektriky spálite tým menej zaťažíte našu planétu do budúcna.
 
2. Čo môžem urobiť neskôr
-Šetrite, naštudujte si pojmy dobrovoľná skromnosť , klimatická zmena , vysušovanie krajiny a pod.
- Nájdite si skupinu ľudí, ktorá sa venuje obnove krajiny a pridajte sa k ním . Zväčša vám dajú aj všetky dôležité informácií a návodov čo a ako . Sú to zväčša občianske združenia ale aj jednotlivci v samosprávach , osvietený farmári a gazdovia, niektorý poľovníci.
- Ak vlastnite pôdu alebo záhradu dbajte na to aby sa tam hospodárilo ekologicky , vybudujte si tam vodozádržné opatrenia , zasaďte stromy na semenných podpníkoch ktoré korenia hlboko.
- Budujte vodozádržné opatrenia
- Starajte sa o pôdu
- Aktívne sa zaujímajte o danú problematiku a do zastupiteľských orgánov voľte takých ľudí, ktorí majú v agende aj túto problematiku.
- Pozrite si našu stránku sú na nej nápady a návody čo všetko je možné robiť. Poprípade nám napíšte.
 
M.P.
 
Zdroj: https://www.facebook.com/OZ-%C4%8Clovek-a-krajina-665151833609105/ 
www.clovekakrajina.sk
Zdroj: https://www.facebook.com/OZ-%C4%8Clovek-a-krajina-665151833609105/Zdroj: https://www.facebook.com/OZ-%C4%8Clovek-a-krajina-665151833609105/Zdroj: https://www.facebook.com/OZ-%C4%8Clovek-a-krajina-665151833609105/Zdroj: https://www.facebook.com/OZ-%C4%8Clovek-a-krajina-665151833609105/Zdroj: https://www.facebook.com/OZ-%C4%8Clovek-a-krajina-665151833609105/Zdroj: https://www.facebook.com/OZ-%C4%8Clovek-a-krajina-665151833609105/Zdroj: https://www.facebook.com/OZ-%C4%8Clovek-a-krajina-665151833609105/