Dnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontáž

Dnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontáž

Mestský úrad     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MÚ a projektov mesta    
Návštevníci Zámockého parku mohli dnes ráno sledovať rozoberanie pôvodného kamenného portálu na vstupnej bráne do kaštieľa. Práce sú súčasťou projektu, ktorého cieľom je obnova portálu našej seredskej národnej kultúrnej pamiatky.
 
Z iniciatívy OZ Vodný hrad vznikla v roku 2019 verejná zbierka na obnovu vstupného portálu do kaštieľa, ktorý bol, a ešte aj je, v havarijnom stave. Jej výnos predstavuje približne 6-tisíc eur. Seredská radnica zabezpečila verejné obstarávanie na zhotoviteľa prác a poskytla aj 22-tisíc eur z rozpočtu mesta, aby sa reštaurovanie mohlo zrealizovať.  
 
Reštaurátori dnes postupujú podľa schválenej dokumentácie pamiatkovým úradom. Ich súčasťou bol aj komplexný reštarátorský výskum. Skorodovaný oceľový preklad nad bránou už nahradili novým masívnejším, obnažili dolnú časť portálu skrytú pod dnešným terénom a dielec po dielci demontovali staré kamenné články. 14 masívnych kameňov poputovalo do ateliéru, kde ich špeciálnymi postupmi zreštaurujú, časť nanovo vymodelujú a vo finále ich osadia naspäť na svoje pôvodné miesta.
 
Zaujímavosťou je odhalenie pôvodnej roviny terénu, po ktorom sa kedysi vchádzalo do Šintavského hradu. Je približne 60 centimetrov pod súčasným terénom. Výskum odhalil aj kamenné odrazníky, ktoré kedysi slúžili ako bezpečnostný prvok, aby kolesá vozov nepoškodzovali vstupnú bránu.
 
Pozrite si fotky z dnešnej demontáže portálu.
 
Foto: ZS, MsÚ Sereď
Dnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontážDnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontážDnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontážDnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontážDnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontážDnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontážDnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontážDnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontážDnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontážDnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontážZaujímavé práce v Seredi prilákali aj štáb regionálnej televízieObnažené murivo odkrylo rovinu pôvodného terénu a kamenné odrazníky, ktoré slúžili ako odstup kolies vozov od murivaDnes sa začalo reštaurovanie portálu kaštieľa. Prvým krokom je jeho odborná demontážOdborná dokumentácia k reštauráciiOdborná dokumentácia definuje stavebné dielce portálu. Je tvorený zo 14-tich kusovNávrhová časť dokumentácie obsahuje zmapované brány iných pamiatok, podľa ktorých sa dá odvodiť vzhľad a konštrukcia seredského portálu kaštieľa